Na naszym koncie Google jest zapisywana historia wyszukiwania i aktywności. Oznacza to, że w ustawieniach konta Google można znaleźć historię wyszukiwanych słów kluczowych i wybranych stron, na które weszliśmy z wyszukiwarki Google. Jak to usunąć?

Usuwanie historii wyszukiwania na koncie Google

Grafika: Google

O tym, że przeglądarki internetowe typu Chrome, Firefox, Opera, Edge czy Internet Explorer zapisują historię odwiedzonych stron wie prawie każdy. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że to nie jedyne miejsce, w którym znajduje się historia naszej aktywności w sieci. Google rejestruje na kontach zalogowanych użytkowników także historię wyszukiwania, czyli wpisanych słów kluczowych oraz odwiedzonych z wyników wyszukiwania stron.

Oznacza to, że na naszym koncie Google znajduje się pokaźna historia, zawierająca wszystkie frazy, które wpisywaliśmy w wyszukiwarce Google, a także listę odnośników, z którymi weszliśmy z wyników wyszukiwania w interakcję. Do tej pory usunięcie historii wyszukiwania było nieco utrudnione, gdyż konieczne było zagłębienie się w ustawienia konta i usuwanie wszystkiego mniejszymi partiami. Google jednak postanowił wprowadzić opcję, dzięki której użytkownicy mogą teraz za jednym zamachem usunąć całą historię aktywności i wyszukiwania na swoim koncie.

Usuwanie historii wyszukiwania ze swojego konta Google

Historię aktywności, czyli wyszukiwania i interakcji ze znalezionymi linkami możemy usunąć z poziomu specjalnej strony, którą Google udostępnia dla swoich użytkowników. Aby to zrobić, wejdź w poniższy link:

Przejdź do sekcji twoich danych w wyszukiwarce Google

Po wejściu w powyższy link wyświetli się strona, na której możesz przejrzeć swoją aktywność związaną z wyszukiwaniem. Znajdziemy tu wszystkie frazy, które wyszukiwaliśmy w Google, a także linki, z którymi weszliśmy w interakcję.

Historia wyszukiwania w Google

Tuż pod tym znajduje się opcja czyszczenia danych z konta Google. Chodzi konkretnie o sekcję „Usuń aktywność związaną z wyszukiwaniem”. W tym miejscu znajdziemy dwa przyciski, za pomocą których możemy usunąć swoją historię wyszukiwania w Google:

  • Usuń ostatnią godzinę

  • Usuń całą aktywność związaną z wyszukiwaniem

Wiele tłumaczyć tu nie trzeba. Pierwszy przycisk pozwala usunąć historię wyszukiwania i odwiedzonych linków z ostatniej godziny. Przydatne, gdy wyszukiwaliśmy przed chwilą czegoś, czego nie chcemy trzymać w historii.

Usuwanie historii wyszukiwania na koncie Google

Z kolei drugi przycisk umożliwia usunięcie całej historii aktywności z naszego konta Google. Jeśli chcesz usunąć całą historię wyszukiwania, wszystkie wpisywane frazy w wyszukiwarce i wszystkie linki do stron, które wybraliśmy z wyszukiwarki Google, to wybierz drugi przycisk usuwający całą aktywność.

Potwierdź usunięcie historii w Google

Po wybraniu tej opcji pojawi się nowe okienko, w którym znajdziemy informację o tym, co zamierzamy usunąć. Google poinformuje nas, że potwierdzenie tej operacji spowoduje wykasowanie z naszego konta całej historii wyszukiwania. Aby potwierdzić tę operację, kliknij „Usuń”. Po potwierdzeniu operacji cała historia wyszukiwania zostanie wykasowana trwale z naszego konta.