Rozruchowe pamięci USB to nic innego jak urządzenia pamięci masowej, w których „wypalono” plik obrazu ISO należący do systemu operacyjnego, takiego jak Windows 11. Rozruchowy dysk USB, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia aktualizację, instalację lub naprawę systemów operacyjnych takich jak Windows 11 podczas uruchamiania komputera.

Powiązane: Windows 11 ISO - jak pobrać obraz ISO z instalatorem systemu?

Jeśli masz obraz systemu operacyjnego Windows 11 (plik ISO), możesz go użyć do utworzenia rozruchowego USB, które, jak wspomnieliśmy, pozwoli Ci zaktualizować system operacyjny Windows 11, zainstalować go od zera lub rozwiązać każdy poważny problem, który napotkał Twój komputer. System Windows 11 umożliwia zastąpienie uszkodzonych plików systemowych.

Najlepszą rzeczą w bootowalnych pamięciach USB jest to, że można ich używać w dowolnym komputerze z portem USB, niezależnie od tego, czy jest to komputer stacjonarny, czy laptop, ponieważ jest to nośnik zewnętrzny. Problem polega na tym, że chociaż ten nośnik rozruchowy systemu Windows 11 istnieje od dawna, ​​niewielu użytkowników wie, jak z niego korzystać.

Wielu użytkowników zaczyna tworzyć bootowalną pamięć USB, ale po utworzeniu nie wiedzą co dalej. Niektóre z pytań, które możesz sobie zadać, to:

  • Jak uruchomić komputer z rozruchowej pamięci USB?
  • Jak skonfigurować komputer do uruchamiania z pamięci USB?
  • Jak uruchomić bootowalny USB?
  • Jaki klawisz muszę nacisnąć, aby uzyskać dostęp do UEFI lub BIOS?
  • Kiedy należy podłączyć rozruchową pamięć USB z systemem Windows 11?

Cóż, w tym samouczku pokażemy Ci cały proces krok po kroku, abyś nie miał wątpliwości, jak używać pamięci rozruchowych na komputerze do aktualizacji, instalacji lub naprawy systemu Windows 11.

Jak używać rozruchowej pamięci USB z systemem Windows 11 do aktualizacji, instalacji lub naprawy systemu operacyjnego.

1. Zacznijmy od tego, że musisz mieć bootowalną pamięć USB z Windows 11, jeśli nie wiesz, jak to zrobić, polecamy ten tekst: Jak utworzyć bootowalną pamięć USB w Windows 11 | ISO

2. Gdy masz rozruchowy port USB, całkowicie wyłącz laptopa lub komputer stacjonarny.

3. Podłącz rozruchową pamięć USB do dowolnego portu USB w komputerze.

4. Teraz przejdź do ponownego włączenia.

5. Jak tylko włączy się ekran urządzenia, należy nacisnąć klawisz: F2 lub F12

WAŻNA UWAGA: Klawisz, który należy nacisnąć podczas uruchamiania, może się różnić w zależności od producenta płyty głównej komputera. Najczęściej używane klawisze to: F8, F12, F2 lub F11

6. Umożliwi to dostęp do systemu BIOS lub UEFI komputera w zależności od rodzaju skonfigurowanego uruchamiania. Kolejne kroki będą się różnić w zależności od ustawionej opcji:

- Jeśli masz system BIOS: Jeśli masz aktywowany system BIOS lub rozruch Legacy, musisz kontynuować czynności wskazane w następującym samouczku: uzyskaj dostęp do konfiguracji rozruchu USB w systemie BIOS

- Jeśli masz UEFI: Jeśli masz UFEI, przejdź do: Ogólne> Boot Secuence. Teraz w głównej części ekranu zobaczysz kolejność urządzeń, które Twój komputer aktywuje do uruchomienia. Upewnij się, że opcja: Urządzenie pamięci masowej USB została przesunięta na pierwszą pozycję. Nie zapomnij zapisać nowej konfiguracji, klikając: Zapisz lub Zastosuj

7. Teraz komputer zostanie skonfigurowany do uruchamiania z rozruchowej pamięci USB, która jest już podłączona do komputera. Dlatego przejdź do wyłączenia komputera, co możesz zrobić za pomocą przycisku WYJŚCIE na UFEI lub za pomocą fizycznego przycisku zamykania komputera.

8. Po całkowitym wyłączeniu ponownie włącz komputer. Teraz bez dotykania żadnego klawisza zobaczysz, jak komputer uruchamia się z rozruchowej pamięci USB w systemie Windows 11.

9. Zobaczysz niebieski ekran pokazujący szczegóły instalacji obrazu ISO systemu Windows 11 na bootowalnym pendrive. Na tym ekranie możesz wybrać kilka opcji, ale będzie to zależeć od nagranego obrazu ISO.

10. Kliknij przycisk Dalej, kliknij Zainstaluj, wprowadź lub nie klucz produktu, a następnie zostaną wyświetlone dwie opcje:

  • Aktualizacja: Zainstaluj system Windows i zachowaj pliki, ustawienia i aplikacje
  • Niestandardowe: zainstaluj tylko system Windows

Jeśli chcemy naprawić komputer, który ma już zainstalowany system Windows 11 z rozruchowej pamięci USB, po kliknięciu Dalej na pierwszym ekranie, będziesz musiał wybrać opcję, która mówi: Napraw komputer. Aby uzyskać więcej informacji, zalecamy wykonanie kroków opisanych w tym samouczku: Jak rozwiązywać problemy w systemie Windows od samego początku za pomocą rozruchowego USB