Chcąc pracować z rozszerzeniami najpierw warto zapoznać się z ich menedżerem. Znajdziemy go w każdym programie będącym częścią pakietu LibreOffice, w menu Narzędzia. Nawet jeśli nie korzystaliśmy wcześniej z zewnętrznych aplikacji, zobaczymy tu kilka domyślnie włączonych pozycji.

LibreOffice

Są to przede wszystkim słowniki (w moim przypadku angielski, niemiecki, polski i rosyjski), a także np. minimizer prezentacji. Jest on wykorzystywany przez program Impress do zmniejszania rozmiaru plików m.in. poprzez kompresję obrazów. Domyślnych rozszerzeń pakietu nie da się usunąć.

Gdzie szukać rozszerzeń?

Aby pobrać dodatkowe aplikacje należy kliknąć link w menedżerze lub przejść na stronę http://extensions.libreoffice.org/extension-center. Wszystkich rozszerzeń jest ok. 200. To stosunkowo niewielka liczba w porównaniu z bazami dodatków do Firefoksa czy Chrome'a.

Aby zainstalować dodatek należy odwiedzić jego podstronę, przewinąć ją na sam dół i kliknąć link pobierania. Na dysku zostanie zapisany plik w formacie OXT, który następnie klikamy dwukrotnie lewym klawiszem myszy i dodajemy do menedżera. W celu skasowania rozszerzenia klikamy go i wybieramy przycisk Usuń.

Przy każdym dodatku są podane informacje na temat kompatybilności. Jeśli mamy jedną z najnowszych wersji LibreOffice'a (4.x) nie powinniśmy mieć problemów z instalacją. Większość dodatków jest regularnie aktualizowana i dostosowywana do wymagań kolejnych edycji pakietu biurowego.

Baza dodatków do LibreOffice

Najciekawsze rozszerzenia

Wśród najbardziej przydatnych rozszerzeń do LibreOffice'a można wymienić chociażby Typography Toolbar. Jest to opcjonalny pasek narzędzi, który ułatwia kontrolowanie przepływu tekstu i przygotowywanie profesjonalnie wyglądających dokumentów: prac magisterskich, oficjalnych pism itp.

Inna ciekawa propozycja to iMath. Dodatek obsługuje inteligentne formuły numeryczne i symbolowe w programie Writer. Dzięki temu nie musimy tak często sięgać do aplikacji Math, która jest wyspecjalizowana w tworzeniu wyrażeń matematycznych.

Kolejny dodatek, na który warto zwrócić uwagę, to TexMaths. Jest to profesjonalny edytor równań LaTeX, który umożliwia automatyzację składu i formatowania tekstu. Rozszerzenie jest przeznaczone głównie dla osób, które zajmują się składem półprofesjonalnie i profesjonalnie.

Osoby często korzystające z prezentacji zainteresują się ImpressRunnerem. Rozszerzenie umożliwia automatyczne uruchamianie pokazów slajdów natychmiast po włączeniu Impressa. Dzięki temu jesteśmy w stanie błyskawicznie załadować prezentację, np. podczas spotkania z klientem czy wystąpienia publicznego.

Menadżer rozszerzeń

Kliparty za darmo

Osobną kategorię dodatków do LibreOffice'a stanowią biblioteki klipartów, czyli różnego rodzaju grafik, które można wstawiać do dokumentów tekstowych czy prezentacji. Najbardziej przydatne rozszerzenie to OpenClipart.org Integration. Dzięki niemu LO integruje się z olbrzymią bazą darmowych klipartów na OpenClipart.org.

Inne bazy klipartów to Clipart gallery of danger signs (znaki ostrzegawcze), Clipart gallery of puzzle shapes (elementy puzzle), Creative Commons Clipart Gallery (logotypy Creative Commons) czy OOoHG (mapy, diagramy, wykresy geograficzne i historyczne).

Szablony dokumentów

Korzystając z rozszerzeń warto pamiętać, że większość z nich jest dostępna jedynie po angielsku. Czasami może to być problemem, jeśli niektóre funkcje są ściśle powiązane z aktualnie używanym językiem. Ten sam problem dotyczy także szablonów (Templates) w sekcji http://templates.libreoffice.org/template-center.

Zajdziemy tu np. wzory curriculum vitae, tabeli domowych finansów, dodatkowe szablony prezentacji dla Impressa, kartkę papieru technicznego, wzory listów prywatnych i formalnych, a także specjalną kartkę do adresowania kopert z okienkiem. Do tego dochodzą pocztówki urodzinowe czy listy adresowe.

Razem szablonów jest ok. 150 i są one zapisane w formatach natywnych LibreOffice'a (np. OTT, OTS). Części plików nie da się na razie w ogóle pobrać, bo są to rozwojowe projekty, które nie mają jeszcze wydań testowych lub stabilnych.