Mimo dużego zapotrzebowania na specjalistów, juniorzy mają duże trudności z rozpoczęciem pracy w branży. Pandemia znacząco zmniejszyła liczbę ofert kierowanych do początkujących programistów. W 2021 roku oferty dla juniorów stanowiły tylko 7,5% wszystkich ogłoszeń („Junior Candidate Experience 2021”, No Fluff Jobs), choć nawet przed tym spadkiem nie dało się mówić o urodzaju. Jakby trudności było mało, aż 67% badanych stwierdziło, że wymagania w ofertach juniorskich są zbyt wysokie. Jak więc poradzić sobie z tym impasem, nie zniechęcając się po drodze? Zanim odpowiemy na to pytanie, przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce wymagań pracodawców z punktu widzenia początkującego kandydata.

Najczęstsze problemy kandydatów z małym doświadczeniem

Dzisiejsze wyzwania świata technologicznego dotyczą dostarczania coraz nowszych rozwiązań, w których wysoki poziom cyfryzacji i automatyzacji to priorytet. Pracodawcy oczekują od specjalistów dotrzymania kroku w trendzie unowocześniania usług i produktów, a także zależy im na szybkich i sprawnych wdrożeniach projektów. To sprawia, że najbardziej rozchwytywaną grupą kandydatów są ci, którzy mają już doświadczenie.

Wcześniej wspomniany zbyt wysoki poziom wymagań w ofertach juniorskich to powszechna zmora. Pracodawcy często oczekują przynajmniej 2 lat doświadczenia w branży oraz komercyjnych projektów w portfolio. Aż 60% badanych wskazało, że informacje na temat wymaganych technologii nie są adekwatne względem ogłoszenia. Nadal dużym problemem jest szukanie osoby o całkowicie pomieszanych specjalizacjach, np. UX designer, który programuje. Czy da się kogoś takiego znaleźć? Pewnie niełatwo, ale tak. Jednak to wciąż wygórowane wymagania, a także nierealistyczne oczekiwania.

Jak junior może pokonać rekrutacyjne przeszkody?

Trudno w niesprzyjających okolicznościach zachować stale wysoki poziom motywacji albo nie zwątpić w sens obranej ścieżki. Jednak zanim porzucisz pomysł na karierę w IT, przemyśl swój dotychczasowy sposób działania.

Rozeznaj się w rynku pracy, studiując treści różnych ogłoszeń. Co w nich widzisz? Może szczególnie często powtarzają się jakieś technologie i zaobserwujesz trend, który stanie się Twoim drogowskazem w dalszym rozwoju? Sprawdź, które języki programowania są obecnie na topie i wykorzystaj te informacje, aby opracować plan działania. W oparciu o wybrany z nich warto stworzyć projekt i dołączyć go podczas aplikowania. 47% juniorów deklaruje, że ma już komercyjne doświadczenie, ale tak naprawdę jakikolwiek projekt będzie stanowił ogromną wartość i pozwoli zyskać dodatkowe punkty podczas rekrutacji.

Zanim rekruter wyłoni kandydata, aby zaprosić go na rozmowę, najpierw czyta CV. Dokument pełen literówek albo błędów chronologicznych może być dla programisty podobną antyreklamą, jak dla osób pracujących w branży wydawniczej lub dziennikarskiej. Zresztą analogia wcale nie jest taka odległa – języki programowania także mają swoją składnię, logikę i struktury, których trzeba się nauczyć. CV z błędami, zbudowane bez dbałości o user experience rekrutera może być dla niego komunikatem, że kandydat na programistę podobnie niedbale tworzy swój kod. Dlatego warto poświęcić czas na dobre przygotowanie dokumentu, który pozwoli rekruterowi poznać Twoje mocne strony, a jednocześnie będzie pierwszą wizytówką.

Rozbudowana sieć kontaktów pozwala szybciej dowiadywać się o nowych ofertach, ale też otwiera drzwi ukrytego rynku pracy, dając dostęp bezpośrednio do rekruterów oraz osób z branży. 62% badanych preferuje LinkedIn w ramach platformy do poszukiwania pracy, a 45% korzysta z branżowego job boardu No Fluff Jobs. Ustaw powiadomienia na konkretne zapytania, aby być na bieżąco.

Wydarzenia branżowe i programy stażowe to nie tylko szansa na poszerzanie kompetencji, ale także na zdobycie kontaktów. Warto brać udział we wszelkich tematycznych inicjatywach, by stać się widocznym dla rekruterów lub potencjalnego pracodawcy.

Nawet jeśli dany proces rekrutacyjny zakończy się niepowodzeniem, proś o feedback. Niemal połowa kandydatów nie otrzymuje informacji zwrotnej, a aż 82% ankietowanych stwierdziło, że chciałoby poznać przyczyny odrzucenia. I nic dziwnego – wiedząc, co poszło nie tak, masz szansę poprawić błędy lub zdobyć brakujące umiejętności.

Junior w IT może odnaleźć swoje miejsce – pracodawcy zaczynają to dostrzegać

Z raportu wynika, że juniorzy są najmniej wybredną grupą podczas szukania pracy i są skłonni wysyłać aplikacje w odpowiedzi na większość ofert. Jeśli ta strategia do tej pory nie zadziałała, warto podejść do sprawy od drugiej strony.

Poszukaj firm, w których staże i praktyki odbywają się z myślą o wyłowieniu nowych talentów. Istnieją miejsca nastawione na szkolenie młodych osób, mogących rozwijać swoje kompetencje pod opieką doświadczonych specjalistów, aby w przyszłości stać się pracownikami firmy. Perspektywa takich pracodawców to przede wszystkim długoterminowa inwestycja w potencjał młodego człowieka.

Więcej bieżących informacji o świecie IT możesz znaleźć na portalu Enter The Code.