Minecraft otrzymał funkcję Cross-Play. Oznacza to, że osoby mające Minecrafta na Windows 10, Androidzie oraz Xbox One mogą teraz grać razem w trybie wieloosobowym, niezależnie od tego, którą z wymienionych platform posiadają.

Minecraft Better Together - wspólna gra z osobami z innych platform

Minecraft dostępny jest obecnie na wielu urządzeniach. Oprócz standardowej wersji opartej na Javie występują również inne wersje Minecrafta, przeznaczone dla Windowsa 10, konsol PS3/PS4 i Xbox 360/Xbox One, a także na urządzenia mobilne z Androidem i iOS. Niestety do tej pory w trybie wieloosobowym mogliśmy grać tylko z osobami, które korzystały z tej samej wersji i platformy, co my.

Na targach E3 Microsoft zapowiedział, że do Minecrafta wkrótce trawi funkcja Cross-Play, która pozwoli grać wspólnie z osobami, które mają grę na Windows 10, Xbox One i Androidzie Jeśli więc masz np. Minecrafta na konsoli Xbox One, a twój znajomy ma wersję na Windows 10, to od teraz będziecie mogli grać wspólnie w trybie wieloosobowym przez Internet. To samo tyczy się innych kombinacji w obrębie tych trzech platform. Niestety Cross-Play jest niedostępny dla klasycznej wersji Minecrafta na PC, opartej na Javie.

Wspólna gra w Minecrafta na Windows 10, Xbox One i Androidzie

Funkcja Cross-Play jest częścią aktualizacji Better Together (Razem lepiej), która w chwili obecnej jest dostępna w fazie Beta. Aby skorzystać z funkcji grania między platformami należy zainstalować tę aktualizację (obecnie wiąże się to z koniecznością dołączenia do beta testów). Aby to zrobić, należy wykonać poniższe kroki na poszczególnych platformach.

  • Minecraft na Windows 10 lub Xbox One

Instrukcje zarówno dla Xbox One jak i Windows 10 są takie same, gdyż obie opierają się na aplikacji Sklep, która dostępna jest dla obu platform.

  1. Otwórz aplikację Sklep w Windows 10 lub w konsoli Xbox One

  2. Wyszukaj na liście aplikacji o nazwie Centrum Xbox Insider

  3. Pobierz i uruchom aplikację Centrum Xbox Insider

  4. Zaloguj się na swoje konto Microsoft, do którego przypisana jest licencja Minecraft

  5. Wybierz opcję „Dołącz do programu Xbox Insider”

 Dołącz do Xbox Insider

  1. Przejdź do zakładki „Zawartość programu Insider”

  2. W zakładce „Gry” znajdziesz możliwość dołączenia do wersji beta Minecrafta. Wybierz tę opcję i dołącz do testów

 Dołącz do Bety Minecrafta na Xbox One i Windows 10

Po dołączeniu do testów gra zostanie zaktualizowana do wersji Better Together Beta. Jeśli tak się nie stało, to odczekaj trochę – może to potrwać nawet kilka godzin zanim pojawi się aktualizacja. Po jej zainstalowaniu możesz grać z osobami grającymi na innych platformach, zakładając, że również mają tę wersję.

  • Minecraft Pocket Edition na Androida

Aby dołączyć do testów aktualizacji Better Together, należy w Sklepie Play zapisać się do wersji Beta aplikacji Minecraft Pocket Edition. Niestety wersja Beta nie jest dostępna dla posiadaczy Minecraft Pocket Edition zakupionego z innego źródła (np. z aplikacji Amazon).

1. Z poziomu przeglądarki internetowej przejdź do strony z zapisem do bety Minecraft Pocket Edition.

2. Kliknij w przycisk „Zostań testerem”, aby zapisać się do wersji Beta.

Minecraft Pocket Edition - dołącz do Bety

Po wciśnięciu tego przycisku musisz odczekać, aż twoje konto zostanie poprawnie dodane do wersji Beta. Gdy to nastąpi, to w Sklepie Play wyświetli się aktualizacja dla aplikacji Minecraft Pocket Edition. Jeśli masz włączone automatyczne aktualizacje i jesteś podłączony do sieci Wi-Fi, to uaktualnienie pobierze się automatycznie. Jeśli wyłączyłeś automatyczne aktualizacje, to musisz co jakiś czas sprawdzać w Sklepie Play, czy dostępna jest aktualizacja.