Masz gry, w które chciałbyś zagrać ze znajomymi przez Internet, ale oferują tylko lokalny, „kanapowy“ tryb wieloosobowy? Dzięki Remote Play Together, nowej funkcji na Steam, możesz zagrać w takie gry ze znajomymi przez Internet. Jak to działa?

Lokalny co-op przez Internet, czyli Remote Play Together

Na Steam można znaleźć mnóstwo gier, które oferują tryb wieloosobowy, ale tylko lokalnie (tzw. kanapowy co-op). Oznacza to, że wspólnie ze znajomymi zagramy tylko wtedy, gdy spotkamy się osobiście i usiądziemy przed jednym komputerem. Takich gier jest sporo, np. świetnie przyjęte Enter the Gungeon, w które sam wielokrotnie miałem ochotę pograć ze znajomym, ale odległość nie pozwala nam się spotkać. Okazuje się jednak, że jest sposób na to, aby grać w takie tytuły ze znajomymi przez Internet. Wszystko dzięki funkcji Remote Play Together, dostępnej w Steam.

Co to jest Remote Play Together i jak działa?

To nowa funkcja na Steamie, dzięki której możemy grać ze znajomymi przez Internet w tytuły, które oryginalnie oferują tylko lokalny tryb multiplayer. Działa to bardzo prosto - uruchamiamy na swoim komputerze grę oferującą lokalny tryb multiplayer, a następnie zapraszamy do rozgrywki kolegę lub koleżankę z listy znajomych na Steamie. Osoba otrzyma zaproszenie i może do nas dołączyć. Po wyrażeniu zgody jest podłączana do nas wirtualnie niczym drugi kontroler wpięty do PeCeta. Magia? Nie do końca.

Wszystko odbywa się w ramach strumieniowania gry uruchomionej na naszym komputerze do znajomego. Znajomy łączy się do nas przez Steam jako wirtualny użytkownik naszego komputera i jest widoczny jako drugi gracz podłączony do naszego urządzenia. Cała gra jest strumieniowana do niego przez Internet bezpośrednio z naszego PC. Trzeba zatem pamiętać, że osoba hostująca grę powinna mieć dość szybkie łącze internetowe (konkretnie wysoki upload).

Lokalny co-op przez Internet. Jak korzystać z Remote Play Together?

Korzystanie z tej funkcji jest bardzo proste, jednak aktualnie jest ona dostępna w wersji Beta, więc konieczna jest aktualizacja Steama do wersji testowej - zarówno przez Ciebie jak i znajomego, z którym chcesz grać. Jeśli nie korzystasz jeszcze ze Steam Beta, to możesz to szybko zmienić.

Dołącz do Steam Beta

Uruchom Steam, a następnie przejdź do ustawień za pomocą menu głównego w górnym lewym rogu. W głównej zakładce ustawień (Konto) znajdź sekcję „Udział w testach BETA“ i kliknij w przycisk Zmień. W nowym oknie wybierz z rozwijanej listy „Steam Beta Update“. Zamknij okno przyciskiem OK i uruchom ponownie Steam - wersja Beta zostanie pobrana automatycznie.

Gdy masz już Steam Beta, to upewnij się, że w ustawieniach programu włączona jest opcja Remote Play. W tym celu wysuń menu w górnym lewym rogu Steam i wybierz Ustawienia.

Włącz Remote Play

W ustawieniach udaj się do zakładki Remote Play i upewnij się, że zaznaczona jest opcja „Włącz Remote Play“.

Teraz wystarczy już tylko uruchomić wybraną przez siebie grę, a następnie wywołać w trakcie gry nakładkę Steam (domyślnie SHIFT + TAB).

Zaproś znajomego do wspólnej gry na Steam

W nakładce Steam należy wysunąć okienko ze znajomymi, kliknąć prawym przyciskiem myszy na znajomym, którego chcemy zaprosić do wspólnej gry i wybrać Remote Play Together. Znajomy otrzyma od nas zaproszenie i jeśli wyrazi zgodę, to rozpocznie się proces łączenia oraz udostępniania gry. To wszystko!

adsense4