Jeśli jesteś fanem Commodore 64, to od teraz możesz pograć w swoje ulubione gry bezpośrednio w przeglądarce. Internet Archive dodał nowy katalog ponad 15,000 obrazów dysków z C64, które możemy uruchamiać w emulatorze na stronie internetowej. Jak z tego skorzystać?

Emulacja Commodore 64 w przeglądarce

Internet Archive to instytucja, która na swojej stronie udostępnia legalne archiwa multimedialne, zgromadzone w celu ich zachowania. Od dłuższego czasu można tam znaleźć także starsze gry wraz z emulatorami, dzięki czemu można pograć w nie bezpośrednio w przeglądarce. Na stronie pojawiło się nowe archiwum, tym razem dotyczące gier z Commodore 64, dzięki którym możemy pograć w swoje ulubione gry z tego starego komputera domowego.

Aktualnie w archiwum można znaleźć ponad 8800 gier, które zostały wydane na Commodore 64. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i jest spora szansa na to, że nasze ulubione gry z tamtego okresu zostały również uwzględnione. Każdą grę możemy uruchomić bezpośrednio w przeglądarce i wybrać się w podróż do przeszłości.

Uruchamianie gier z Commodore 64 w przeglądarce

Strona Internet Archive pozwala odpalić wszystkie gry bezpośrednio w przeglądarce. W tym celu wykorzystywany jest emulator VICE w wersji przygotowanej pod przeglądarki. Aby rozpocząć zabawę, należy najpierw znaleźć na stronie Internet Archive katalog gier z Commodore 64.

Można to oczywiście zrobić ręcznie, przechodząc na stronę Archive.org, udając się do archiwum oprogramowania i wyszukując kolekcji „C64: Games”, jednak nawigacja na tej stronie nie należy do najprzyjemniejszych, więc zdecydowanie łatwiej będzie po prostu kliknąć w poniższy link, który przekieruje nas bezpośrednio do kolekcji gier z Commodore 64.

Przejdź do kolekcji gier z Commodore 64

Znajdziemy tu teraz wszystkie gry, które są dostępne w bazie Internet Archive. Oczywiście nie znajdziemy tu absolutnie wszystkich gier, które zostały wydane na Commodore 64 – dostępne są tu tylko te tytuły, które serwis może legalnie archiwizować i udostępniać.

Katalog gier na C64 w Internet Archive

Wyszukaj gry na liście, która Cię interesuje. Jeśli nie możesz jej znaleźć na liście, to na samej górze lewego menu znajdziesz wyszukiwarkę, która pozwala przeszukać kolekcję po słowach kluczowych. Możesz tam wpisać nazwę gry, która Cię interesuje.

Po wybraniu gry wyświetli się ekran emulatora. Aby rozpocząć rozgrywkę, należy kliknąć w zielony przycisk z ikoną zasilania. Emulator Vice zostanie odpalony w przeglądarce, a gra się załaduje i wyświetli także charakterystyczne dla Commodore 64 ekrany ładowania.

Uruchom grę z C64 w przeglądarce

Gdy gra się już załaduje, to możemy włączyć jej dźwięk lub przełączyć ją na pełen ekran za pomocą ikon w górnym prawym rogu. Jeśli jesteśmy gotowi do gry, to można zacząć zabawę. Domyślne sterowanie ogranicza się do klawiatury numerycznej i wygląda następująco:

  • Góra: Num8

  • Prawo: Num6

  • Dół: Num2

  • Lewo: Num4

  • Przycisk Fire: Num0

Jeśli chcemy dostosować opcje emulatora, to możemy wcisnąć klawisz F12. Pojawią się ustawienia Vice, w których możemy zmienić opcje wyświetlania, dźwięku czy sterowania.

Montezuma's Revenge w emulatorze Vice na stronie Internet Archive

Warto także wspomnieć, że jeśli nie przepadamy za grą w przeglądarce, to gry umieszczone w Internet Archive możemy pobierać na dysk komputera i uruchamiać lokalnie przez wybrany przez nas emulator (chociażby Vice w wersji na komputery Windows lub Mac). Aby pobrać grę, należy pod grą w menu bocznym znaleźć sekcję „Download options” i kliknąć „Show More”.

Pojawi się lista wszystkich plików powiązanych z grą. Sam ROM gry ma rozszerzenie .d64. Wystarczy go kliknąć i zapisać na dysku. Następnie możemy zainstalować w komputerze wybrany przez nas emulator Commodore 64 i uruchomić grę z pobranego pliku.