Premiera FIFA 23 to moment, na który w tym roku czekają wszyscy fani spragnieni piłkarskich emocji na komputerach i konsolach. FIFA to wciąż najpopularniejsza symulacja piłki nożnej, od kilku lat dystansująca konkurencję dzięki rozbudowanym kampaniom fabularnym (od prowadzenia pojedynczego zawodnika w trybie kariery, przez zarządzanie klubem z pozycji menadżera) oraz - zjednującemu miliony fanów na całym świecie - trybowi Ultimate Team.

W tym roku EA Sports, będące producentem serii FIFA, zaprezentowało nowe możliwości i mechanikę rozgrywki, sprawiając, że przeskok między wersją ubiegłoroczną a nowym produktem wydaje się znacznie większy niż w latach poprzednich. Electronic Arts umożliwiło posiadaczom kont EA Play Pro w aplikacji Origin przetestowanie nowej wersji 3 dni przed oficjalną premierą przypadającą na 30 września. Inżynierom z Kanady udało się m.in. ulepszyć technologię Hypermotion, odpowiadającą za niezwykle realistyczny sposób poruszania się w grze topowych piłkarzy. W FIFA 23 Erlinga Haalanda rozpoznamy po przechylonej sylwetce w biegu do kontry, Roberta Lewandowskiego po perfekcyjnie dopracowanej grze z obrońcą na plecach, zaś Kyliana Mbappe, będącego twarzą tegorocznej edycji, po wielkich susach robionych z piłką przy nodze na połowie przeciwnika. Grę FIFA 23 producent udostępnił na następujących platformach: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One oraz Xbox Series X. Gra będzie dostępna w wersji podstawowej, jak również rozszerzonej - Ultimate Edition - w której rozpoczniemy sezon z premią 4600 FIFA Points.

  • FIFA 23 na komputer
  • FIFA 23 na PlayStation
  • Ultimate Team - stwórz swoją wymarzoną 11-stkę i zmierz się z innymi graczami w sieci
  • Nowości w trybach dla jednego gracza
  • Hypetmotion 2 - rewolucyjna mechanika poruszania się piłkarzy

FIFA 23 na komputer

Wersja gry na komputery stacjonarne i laptopy pozwala cieszyć się możliwościami gry tożsamymi z tymi, których zasmakują gracze konsolowi. Mechanika Hypermotion - wcześniej dostępna tylko na konsolach - po raz pierwszy zagości w odsłonie na komputer. Oczywiście wcześniej warto poznać wymagania sprzętowe, by przekonać się, czy nasz sprzęt podoła udźwignięciu zaawansowanej mechaniki gry i ulepszonej względem poprzedniczek grafiki. Jak grać w Fifa 23 na komputer? Będąc abonentem EA Play Pro w aplikacji Origin możemy pobrać grę już 3 dni przed datą oficjalnej premiery. Edycja Ultimate pozwala cieszyć się szeregiem bonusów na start, które ułatwią nam budowanie składu w trybie Ultimate. Na półki sklepowe gra trafi ostatecznie 30 października.

FIFA 23 na PlayStation

Jak grać w FIFA 23 na PlayStation? Wersja na konsole nowej generacji Sony ukaże maksymalne osiągi najnowszej odsłony bestsellera EA Sports. To dopiero drugi sezon, w którym FIFA ukaże się w wersji dedykowanej na PS5 https://www.euro.com.pl/gry-playstation-5/electronic-arts-fifa-23-gra-na-ps5.bhtml, jednak wersja na PS4 będzie również kompatybilna z konsolą nowszej generacji https://www.euro.com.pl/gry-playstation-4/electronic-arts-fifa-23-gra-na-ps4-kompatybilna-z-ps5.bhtml.

Ultimate Team - stwórz swoją wymarzoną 11-stkę i zmierz się z innymi graczami w sieci

Ultimate Team to wciąż najpopularniejszy model rozgrywki w FIFA. Zdobyte w rozmaitych trybach gry punkty FIFA możemy wymieniać na paczki, w których znajdziemy karty piłkarzy. W oparciu o nie budujemy swój skład do gry online, dbając o zgranie zespołu i jak najwyższe oceny zawodników w drużynie. Rzecz jasna projektanci gry przygotowali, jak co roku, limitowane karty legend, bohaterów FUT, a w kolejnych tygodniach będziemy mogli zasilić team kartami graczy kolejki z najlepszych lig. Nowa edycja przynosi kilka nowinek również w tym trybie. Dzięki "Momentom" zdobędziemy nagrody włączając się w spotkanie o wcześniej przygotowanym scenariuszu - np. odrabiając dwubramkową stratę z pierwszej połowy. FIFA 23 prezentuje też nowy system zgrania zawodników w trybie Ultimate Team. Po raz pierwszy będziemy mogli rozegrać mecz online z graczami korzystającymi z innych platform tej samej generacji w trybie cross-play.

Nowości w trybach dla jednego gracza

Oczywiście odświeżono tryby kariery jednego gracza, gdzie wcielamy się w konkretnego bohatera, prowadząc go od początków w niższych ligach i rezerwach po sukcesy w Lidze Mistrzów i piłce reprezentacyjnej, oraz menadżerski, gdzie jeszcze więcej zależy od sprawnego zarządzania klubem. Tym razem zyskujemy jeszcze większy wpływ na kreowanie osobowości piłkarza czy szkoleniowca. Prawdziwym hitem okaże się możliwość rozegrania turniejów Mistrzostw Świata 2022 w Katarze, jak również Mistrzostw Świata Kobiet 2023 w Australii i Nowej Zelandii. Po raz pierwszy FIFA 23 zaprezentują całe ligi kobiece - Barclays FA Women's Super League i Division 1 Arkema.

Hypermotion 2 - rewolucyjna mechanika poruszania się piłkarzy

Wizytówką nowej odsłony serii EA Sports ma być Hypermotion 2 - następca silnika, który we wcześniejszych edycjach odpowiadał za mechanikę poruszania się zawodników na boisku. Dzięki podwojonej bazie animacji rozgrywka staje się jeszcze bardziej realistyczna, a gracz może wykorzystać jako przewagę nad rywalem firmowe zagrania największych gwiazd piłki nożnej.

Materiał zewnętrzny