Microsoft udostępnił rozszerzenie Windows Defender Browser Protection dla przeglądarki Chrome, które chroni użytkownika przed próbami wyłudzenia danych oraz złośliwymi strony. Rozszerzenie korzysta z bazy zagrożeń Windows Defendera. Jak z niego skorzystać?

Windows Defender dla Chrome

Jeżeli korzystasz z przeglądarki Edge w Windows 10 i używasz programu Windows Defender do ochrony, to jesteś chroniony nie tylko przed zainfekowanymi plikami, ale również przed złośliwymi stronami i atakami phishingowymi, wyłudzającymi dane. Niestety Windows Defender nie działa w ten sam sposób na inne przeglądarki, takie jak Chrome. Dlatego Microsoft postanowił wydać specjalne rozszerzenie do przeglądarki Google.

Microsoft udostępnił rozszerzenie Windows Defender Browser Protection dla Chrome, które umożliwia objęcie przeglądarki od Google podobną ochroną, jak w przypadku przeglądarki Edge w Windows 10. Jak dokładnie działa i jak z niego korzystać? Zobaczmy.

Windows Defender dostępny dla Chrome. Jak działa?

Windows Defender Browser Protection jest rozszerzeniem, które wzbogaca przeglądarkę Chrome o dodatkowe funkcje związane z blokowaniem niechcianych lub złośliwych stron internetowych, a także linków, które mogą prowadzić do stron próbujących wyłudzić nasze dane (ataki typu phishing).

Pobierz Windows Defender Browser Protection

Dodatek można pobrać z linku powyżej, prowadzącego do Chrome Web Store. Po wejściu w link należy kliknąć przycisk „Dodaj do Chrome”. Rozszerzenie zostanie zainstalowane w przeglądarce i zacznie od razu działać oraz chronić Cię przed niebezpiecznymi stronami. W dowolnej chwili możemy wysunąć menu dodatku, klikając w jego ikonę. W menu nie znajdziemy zbyt wielu funkcji poza opcją włączenia lub wyłączenia ochrony.

Windows Defender Browser Protection

Rozszerzenie skanuje każdy kliknięty link i sprawdza, czy strona do której odnośnik prowadzi nie jest złośliwa lub sfabrykowana. Dzięki temu rozszerzenie stara się chronić użytkownika np. podczas otwierania poczty e-mail, w której bardzo często możemy znaleźć wiadomości zachęcające do przejścia na jakąś stronę, która jest fałszywa i próbuje wyłudzić nasze dane.

Windows Defender sprawdza wszystkie linki i w przypadku znalezienia złośliwej strony dokonuje automatycznej blokady wygenerowania strony internetowej. Na ekranie pojawi się wtedy czerwony komunikat z informacją, że strona, na którą próbujesz wejść, ma charakter złośliwy lub została zgłoszona jako wyłudzająca dane.

Przykładowe działanie Defendera w Chrome

Dodatek działa w oparciu o bazę złośliwych adresów URL, które są znane firmie Microsoft. Są one zbierane nie tylko za pośrednictwem tego rozszerzenia, ale również z głównego programu Windows Defender, z którego użytkownicy korzystają od lat.