Organizacja lub struktura interfejsu przeglądarek internetowych dla komputerów jest zwykle bardzo podobna. W górnej części okna przeglądarki znajdziemy otwarte zakładki (strony internetowe), tuż pod nimi pole z adresami URL i pasek narzędzi, następnie zakładki lub ulubione i na końcu zawartość otwartej strony. Jednak wielu użytkowników woli, aby karty ich przeglądarki internetowej były wyświetlane po jednej stronie interfejsu w pionie, a Microsoft Edge zezwala na taką konfigurację.

Związane z: Jak włączyć przyspieszenie uruchamiania w Microsoft Edge. Wymuś szybsze uruchamianie przeglądarki Microsoft Edge.

Produktywność jest czymś naprawdę osobistym, ponieważ to, co może w znacznym stopniu wpłynąć na wzrost produktywności niektórych użytkowników, dla innych będzie utrudnieniem. Zdecydowana większość użytkowników przeglądarek internetowych woli lub uważa, że ​​użycie zakładek standardowo w górnej części interfejsu przeglądarki jest optymalne, jednak dla innych idealnym miejscem może być pionowe użycie zakładek na jednym z boków interfejsu.

Istnieje inny ważny czynnik, który jest powodem korzystania z pionowych zakładek w przeglądarce Microsoft Edge i jest to nic innego jak estetyka. Wielu użytkowników uważa po prostu, że zakładki z boku ekranu wyglądają lepiej i dlatego zmieniają ustawienia, kierując się wyłącznie osobistym gustem.

Niezależnie od powodu, dla którego użytkownik chce przenieść listę poziomych zakładek w swojej przeglądarce do listy pionowej, powinien wiedzieć, że w tej chwili jedyną przeglądarką, która pozwala na tę funkcję natywnie, jest Microsoft Edge. Nie oznacza to, że w przeglądarkach takich jak Google Chrome nie można tego zrobić, a jedynie, że aby to osiągnąć, będziemy potrzebować rozszerzenia, dodatku który nam to umożliwi.

Poniżej chcemy pokazać szczegółowo wszystkie kroki, które musisz wykonać, aby umieścić pasek kart pionowo z boku okna przeglądarki Microsoft Edge:

Jak aktywować przycisk, który umożliwia umieszczenie otwartego paska kart po lewej stronie interfejsu Edge w pionie.

1. Otwórz przeglądarkę Microsoft Edge, którą należy zaktualizować do najnowszej wersji.

2. W polu adresów URL należy wprowadzić i uzyskać dostęp: edge://flags/

3. Na ekranie eksperymentów będziesz musiał wyszukać termin: Vertical Tabs

4. Gdy opcja zostanie wyświetlona w wynikach wyszukiwania, należy kliknąć menu rozwijane i wybrać opcję: Enabled

5. W następnej linii musisz kliknąć Uruchom ponownie. Po ponownym uruchomieniu przeglądarki kliknij ikonę z trzema poziomymi punktami w prawym górnym rogu interfejsu.

6. W rozwijanym menu będziesz musiał kliknąć opcję: Ustawienia

7. Gdy uzyskasz dostęp do ekranu konfiguracji, będziesz musiał przejść do sekcji Wygląd

8. W centralnej części ekranu pokaże się kilka opcji konfiguracyjnych, wśród których należy skupić się na sekcji: Dostosuj pasek narzędzi 

9. Tuż pod tą sekcją będziesz musiał aktywować przełącznik opcji: Przycisk Pokaż karty w pionie

10. Ikona pojawi się automatycznie w prawym górnym rogu okna Edge.

11. W tym momencie wystarczy kliknąć wspomnianą ikonę, aby karty otwarte w przeglądarce internetowej Edge automatycznie przeszły od wyświetlania w górnej części ekranu w poziomie do wyświetlania w pionie po lewej stronie ekranu.

12. Z tego menu po lewej stronie interfejsu Edge można uzyskać dostęp do otwartych kart, a także otworzyć nowe. Domyślnie to menu zakładek pozostanie otwarte na stałe i nie będzie można zmienić jego rozmiaru, więc jeśli chcesz, możesz automatycznie ukryć to menu, klikając ikonę strzałki: <

13. Spowoduje to automatyczne zwinięcie menu pionowego lub wyświetlenie go, gdy umieścimy kursor myszy na wspomnianym pionowym pasku zakładek przeglądarki Edge.

 

Jak wyłączyć pionowy pasek kart w Microsoft Edge.

Aby powrócić do domyślnej pozycji kart (otwarte poziome zakładki u góry okna), po prostu kliknij ponownie ikonę pozycji pionowej.

Jeśli chcesz całkowicie wyłączyć tę funkcjonalność, możesz ukryć przycisk, wykonując czynności pokazane powyżej lub nawet domyślnie wyłączyć opcję, odwracając konfigurację w: edge://flags/