Microsoft wprowadził zmiany i od teraz aktualizacje do Windows 7 otrzymywać będą tylko Ci użytkownicy, którzy mają zainstalowany program antywirusowy. Nie masz programu antywirusowego? Nie dostaniesz aktualizacji. Jak to zmienić?

Jak otrzymywać aktualizacje Windows 7 bez zainstalowanego antywirusa

Nie otrzymujesz aktualizacji bezpieczeństwa od początku 2018 roku? To z pewnością dlatego, że nie masz zainstalowanego programu antywirusowego. Microsoft wprowadził zmiany w Windows 7, które sprawiają, że komputery bez zainstalowanego programu antywirusowego nie otrzymują od początku roku aktualizacji bezpieczeństwa. Dlaczego tak się stało?

Dlaczego Windows 7 bez programu antywirusowego nie dostaje aktualizacji bezpieczeństwa?

Wszystko ma związek z aktualizacjami, które zabezpieczają komputer przed lukami Spectre i Meltdown. Mają one bardzo duży wpływ na system i okazuje się, że niektóre programy antywirusowe są z tymi łatkami niekompatybilne – po aktualizacji może dojść do sytuacji, w której program antywirusowy wywoła niebieski ekran śmierci lub spowoduje niestabilność systemu.

W związku z tym Microsoft postanowił, że aktualizacje bezpieczeństwa przez Windows Update będą otrzymywać tylko te systemy, które posiadają programy antywirusowe kompatybilne z łatkami na luki Spectre i Meltdown. Rozpoznanie takiego systemu odbywa się na podstawie rejestru – po instalacji kompatybilnego programu antywirusowego ustawiana jest w rejestrze odpowiednia wartość, która oznacza nasz system jako kompatybilny i umożliwia otrzymywanie łatek bezpieczeństwa. Bez tej informacji nasz system jest uznany za niekompatybilny i nie otrzymuje uaktualnień.

Co ma to wspólnego z ludźmi, którzy nie używają programu antywirusowego? Otóż jeśli nie mamy zainstalowanego antywirusa, to nie mamy dodanego wpisu w rejestrze, który oznacza nasz komputer jako kompatybilny z najnowszymi łatkami. W związku z tym bez antywirusa również nie dostaniemy żadnych łatek bezpieczeństwa, które zostały wydane od początku 2018 roku.

Jak otrzymywać aktualizacje Windows 7 bez zainstalowanego antywirusa?

Oczywiście najlepszym sposobem jest po prostu zainstalowanie jednego z popularnych programów antywirusowych. Wystarczy, że zainstalujemy chociażby takie narzędzie, jak Microsoft Security Essentials. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie chcesz mieć w systemie zainstalowanego żadnego programu antywirusowego, to jest inny sposób.

Można samemu oznaczyć system jako kompatybilny z aktualizacjami, nawet jeśli nie mamy żadnego programu antywirusowego. Wystarczy ręcznie dodać jedną wartość do rejestru. Można to zrobić, korzystając z gotowego rozwiązania o nazwie Update Windows 7 Again.

Automatyczne dodanie odpowiedniego wpisu do rejestru

Wystarczy pobrać archiwum, wypakować je i uruchomić plik z rozszerzeniem .REG, potwierdzając dodanie wartości do rejestru. Po zrestartowaniu komputera aktualizacje bezpieczeństwa przez Windows Update będą już dostępne.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że wiele osób nie lubi korzystania z gotowych rozwiązań, zwłaszcza, gdy chodzi o rejestr systemowy. Możemy więc uzyskać ten sam efekt, samemu dodając odpowiednią wartość za pomocą Edytora rejestru. Aby to zrobić, należy uruchomić Edytor rejestru. W tym celu wciskamy kombinację Windows + R i w oknie uruchamiania wpisujemy komendę regedit.

Uruchom edytor rejestru

Pojawi się okno Edytora rejestru. W lewej części okna znajdziesz listę folderów (kluczy). Rozwijając je po kolei, przejdź do poniższej ścieżki:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\QualityCompat

Zaznacz klucz QualityCompat, klikając go lewym przyciskiem. Następnie kliknij go prawym przyciskiem myszy i z rozwijanego menu wybierz opcję „Nowy > Wartość DWORD (32-bitowa)”.

Stwórz nową wartość DWORD (32-bitową)

Zauważysz, że w prawej części okna Edytora rejestru pojawi się utworzony przez ciebie nowy wpis. Nadaj mu poniższą nazwę:

cadca5fe-87d3-4b96-b7fb-a231484277cc

Potwierdź nadanie nazwy, wciskając klawisz Enter.

Nadaj odpowiednią nazwę dla utworzonego wpisu

Następnie kliknij dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na utworzonym wpisie „cadca5fe-87d3-4b96-b7fb-a231484277cc”. Pojawi się nowe okno edycji wartości.

Nadaj wpisowi wartość 0

Nadaj tej opcji wartość 0 (powinna być taka ustawiona domyślnie, ale warto się upewnić). W ten sposób stworzyliśmy wpis o nazwie „cadca5fe-87d3-4b96-b7fb-a231484277cc”, który ma wartość 0. Wpis ten odpowiada za oznaczenie naszego komputera jako kompatybilnego z aktualizacjami.

Uruchom teraz ponownie komputer, a następnie sprawdź dostępność aktualizacji w usłudze Windows Update. Powinny zostać pobrane aktualizacje bezpieczeństwa, wydane od stycznia 2018 roku, które do tej pory nie były dla Ciebie dostępne, jeśli w twoim komputerze nie było zainstalowanego programu antywirusowego.