iTunes to nie tylko odtwarzacz audio, ale całe centrum zarządzania multimediami dostępne na komputery PC oraz Mac. Głównym jego zastosowaniem jest odtwarzanie i katalogowanie naszej kolekcji piosenek, ale znajdziemy w nim także opcje odtwarzania filmów, stacji radiowych, podcastów, a także wbudowany sklep iTunes Store, w którym możemy kupować piosenki oraz subskrybować darmowe kanały z ciekawymi audycjami. iTunes pozwala również na edytowanie informacji o naszych albumach, dodawanie okładek oraz oferuje funkcje udostępniania muzyki w sieci lokalnej.

iTunes

Importowanie muzyki

Po pierwszym uruchomieniu zostaniemy przywitani prośbą o zaimportowanie naszej kolekcji muzycznej. Aby zacząć korzystać z programu należy najpierw wskazać miejsca, w których trzymamy nasza kolekcję utworów. Możemy to zrobić na parę sposobów.

iTunes - importowanie muzyki

Pierwszym sposobem jest kliknięcie w przycisk “Szukaj multimediów”. Spowoduje to przeszukanie biblioteki muzycznej systemu Windows i dodanie znajdujących się tam piosenek do programu. To dobry i szybki sposób dla osób, które korzystają z biblioteki “Muzyka” w systemie Windows. Nie zawsze jednak korzystamy z bibliotek systemowych, a nasza muzyka znajduje się na osobnej partycji.

Drugim sposobem, który umożliwi dodanie muzyki z dowolnego miejsca na dysku, jest skorzystanie z opcji “Dodaj do biblioteki...”. Aby ją uruchomić należy kliknąć na ikonkę w górnym lewym rogu okna programu. iTunes rozwinie główne menu, z którego wybieramy wspomnianą opcję, a następnie wskazujemy katalog z naszą muzyką.

Możemy także przeciągać całe katalogi (z uwzględnieniem podfolderów) do okna programu metodą "przeciągnij i upuść". Spowoduje to dodanie do biblioteki wszystkich piosenek zawartych w przeciągniętym katalogu oraz jego podfolderach.

Interfejs programu

Po dodaniu naszych piosenek przyszła pora na zapoznanie się z obsługą aplikacji. iTunes posiada ładny interfejs charakteryzujący się dużym naciskiem na typową dla Apple estetykę. Niemniej jednak może on być nieco przytłaczający dla osoby, która wcześniej miała do czynienia z prostymi programami typu Winamp czy foobar2000.

iTunes - interfejs

Na samej górze znajdziemy przyciski nawigacyjne oraz suwak głośności. Tuż obok wyświetlane są informacje o aktualnie odtwarzanym utworze - nazwa piosenki, wykonawcy i albumu oraz pasek postępu i ikonki odpowiedzialne za powtarzanie piosenki (po lewej stronie) oraz funkcje shuffle (losowe wybieranie następnej piosenki - po prawej stronie).

Jednak jednym z najważniejszych elementów interfejsu jest poziomy pasek, w którym możemy się przełączać pomiędzy poszczególnymi zakładkami. Każda charakteryzuje się innym sposobem przedstawiania zawartości naszej kolekcji, skupiając się na konkretnym elemencie.

Zakładka “Utwory”

Najprostszy widok spośród wszystkich dostępnych. Wyświetla listę wszystkich piosenek znajdujących się w bibliotece w postaci prostej listy. Utwory możemy sortować po nazwach bądź wykonawcach (wystarczy kliknąć na nagłówek kolumny) oraz dodawać nowe kolumny klikając prawym przyciskiem myszy na kolumnę i wybierając z listy te pozycje, które nas interesują.

iTunes - zakładka utwory

Zakładka “Albumy”.

To zdecydowanie najprzyjemniejszy sposób przeglądania naszej kolekcji muzycznej. iTunes wyświetli bibliotekę piosenek w postaci siatki okładek albumów.

iTunes - zakładka albumy

Kliknięcie w wybraną pozycję spowoduje rozwinięcie listy piosenek znajdujących się na danym albumie. Rozwinięta lista dopasowuje się kolorystycznie do okładki, dzięki czemu wygląda to bardzo estetycznie i oryginalnie. Z listy możemy odtwarzać piosenki oraz oceniać je w skali od 1 do 5 gwiazdek.

Zakładki “Wykonawcy” oraz “Gatunki”.

Obie wyglądają tak samo i obsługuje je się w ten sam sposób. Jak same nazwy wskazują, pierwsza wyświetla naszą kolekcję piosenek poprzez sortowanie jej po wykonawcach, natomiast druga zakładka robi to na podstawie gatunków muzycznych.

iTunes - zakładki gatunki oraz wykonawcy

W obu zakładkach po lewej stronie znajdziemy pasek boczny, który wyświetla listę artystów lub gatunków muzycznych. Po wybraniu odpowiedniej pozycji, iTunes wyświetla z prawej strony listę pasujących albumów. Będą to albo płyty danego wykonawcy lub albumy pasujące do wybranego typu muzyki.

Zakładka “Listy utworów”.

Znajdziemy w niej prosty widok listy utworów z paskiem bocznym, w którym możemy tworzyć i umieszczać własne playlisty.

iTunes - zakładka listy utworów

Playlisty możemy tworzyć samemu lub importować gotowe z plików M3U oraz PLS. Są tu także listy utworzone domyślnie przez program iTunes. Z prawej strony wyświetlane są utwory znajdujące się na wybranej playliście. Utwory możemy, podobnie jak w pierwszej zakładce, sortować po kolumnach.

Te informacje powinny wam na początek wystarczyć do tego, aby komfortowo rozpocząć zabawę z iTunesem. W kolejnych odsłonach serii “iTunes od podstaw” powiemy sobie więcej o ustawieniach programu, importowaniu naszej kolekcji płyt CD (wraz z konwertowaniem jej do plików), edytowaniu tagów, tworzeniu playlist czy korzystaniu ze sklepiku iTunes Store.