Jaki internet mobilny będzie najlepszy? Najprostsza odpowiedź brzmi: taki, gdzie płacisz najmniej za paczkę gigabajtów, która Ci spokojnie wystarczy. Przy wyborze warto jednak wziąć pod uwagę także inne czynniki, takie jak choćby zasięg i prędkość sieci, czy rodzaj oferty i czas trwania umowy. Podpowiadamy, jak wybrać internet mobilny, by spełnił Twoje oczekiwania.

Internet mobilny – na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej oferty?

 

Dla kogo internet mobilny będzie najlepszy?

Internet mobilny, jak sama nazwa wskazuje, możesz zabrać ze sobą niemal wszędzie. Wystarczy, że jesteś w zasięgu sieci i włożysz kartę SIM do urządzenia, które odbiera sygnał (np. router stacjonarny lub przenośny, smartfon, niektóre laptopy lub niewielki modem LTE podłączany do komputera przez USB).

Sprawdzi się idealnie, jeśli chcesz mieć dobre połączenie z siecią, gdy na dłużej wychodzisz z domu, często podróżujesz lub zmieniasz miejsce zamieszkania. Internet mobilny to także dobre rozwiązanie, jeżeli tam, gdzie mieszkasz, nie można jeszcze podłączyć światłowodu lub z jakiegoś powodu nie chcesz tego robić (np. dlatego, że nie potrzebujesz nieograniczone dostępu do sieci i chcesz oszczędzić).

Jaki internet mobilny wybrać, czyli czym różnią się oferty?

Jeśli chcesz znaleźć naprawdę dobry internet mobilny, zwróć uwagę na poniższe właściwości ofert.

     1. Cena w stosunku do wielkości pakietu GB. Najlepiej najpierw określ, ile gigabajtów mniej więcej potrzebujesz miesięcznie, a następnie sprawdź, jacy  operatorzy oferują najtaniej paczki GB w interesującym Cię przedziale. Weź też pod uwagę, że w niektórych ofertach limit rośnie z czasem lub możesz liczyć na bonus, który otrzymujesz na start. Z drugiej strony operatorzy mogą też pobierać dodatkową opłatę aktywacyjną.

     2. Zasięg sieci i średnia, rzeczywista prędkość transferu. Dobry internet mobilny to taki, który działa sprawnie w wielu miejscach, a zwłaszcza      tam, gdzie najczęściej będziesz z niego korzystać. Możesz więc sprawdzić na mapie zasięg poszczególnych operatorów i dowiedzieć się, jak wypadają oni w rankingach prędkości. Jakość połączenia z różnymi sieciami w danej lokalizacji najlepiej jednak sprawdzisz za pomocą specjalnych aplikacji mobilnych (np. RFBenchmark).

    3. Rodzaj oferty/umowy. Jeśli nie jesteś pewien, jaki internet mobilny spełni Twoje potrzeby lub nie wiesz, jak długo będziesz chciał z niego korzystać, dobrym rozwiązaniem jest oferta na kartę. Dodatkową zaletą jest tu fakt, że gdy nie korzystasz z usługi, to nie płacisz. Atrakcyjniejszą opcją może okazać się jednak abonament, ale z umową na czas nieokreślony, którą możesz wypowiedzieć w każdej chwili.

    4. Sama karta SIM lub pakiet z urządzeniem. Internet mobilny można niekiedy zamówić w pakiecie ze sprzętem, najczęściej routerem. Z wyjątkiem sytuacji, gdy urządzenie jest w naprawdę promocyjnej cenie, to nawet jeśli go potrzebujesz, najczęściej taniej będzie kupić je osobno, a nie od operatora.

Jeśli szukasz najlepszego internetu mobilnego bez zobowiązań, dodatkowych urządzeń i opłaty aktywacyjnej, mocnym kandydatem będzie propozycja nju mobile (sprawdź: https://www.njumobile.pl/oferta/internet-mobilny). Usługa jest na abonament (umowa na czas nieokreślony), ale ma też zalety ofert na kartę, bo gdy nie korzystasz z sieci, to nie płacisz. Wprawdzie przez pierwsze 3 miesiące minimalna wysokość rachunku to 9 zł, lecz potem opłaty naliczane są stopniowo zgodnie z cennikiem – od zera do określonej kwoty maksymalnej za cały pakiet danych. Po 3 miesiącach jeśli nie będziesz korzystał z internetu Twoja opłata w danym miesiącu wyniesie 0 zł.

Nju mobile internet mobilny – najlepsza elastyczna oferta?

Nju mobile oferuje internet mobilny, gdzie na start dostajesz 40 GB za 29 zł miesięcznie. Z czasem jednak Twój pakiet rośnie. Już po pół roku limit danych to 80 GB. Po roku masz natomiast 100 GB, a po dwóch latach – aż 120 GB do wykorzystania.

Po wyczerpaniu limitu operator nie wyłączy Ci dostępu do sieci, lecz obniży prędkość transferu do 1 Mb/s. Jeśli jednak w danym miesiącu potrzebujesz więcej danych z pełną prędkością, zawsze możesz dokupić dodatkowy pakiet 9 GB za 9 zł.

Ponadto nju mobile jest marką należącą do Orange, więc korzysta z nowoczesnej infrastruktury do przesyłania danych, która należy do największych i najlepszych w Polsce. Internet mobilny od nju mobile może więc pochwalić się dużym zasięgiem i wysoką jakością połączeń. Aż 99% klientów nju odbiera sygnał LTE, a według pomiarów strony speedtest.pl średnia rzeczywista prędkość transferu w sieci Orange ogólnie była w 2020 roku na drugim miejscu w kraju.

Zdjęcie: pexels.com