Jeśli szukasz nowych sposobów na poprawę wydajności systemu Windows 10, ale nie chcesz wprowadzać wielu skomplikowanych zmian. W tym artykule dowiesz się, jak skonfigurować ustawienia Search Indexer, aby system operacyjny nie indeksował zawartość w określonych momentach. Na przykład, jeśli grasz w grę, pracujesz w aplikacji wymagającej dużej ilości zasobów lub masz niski poziom naładowania baterii.

Powiązane: Włącz potwierdzenie zamiaru usunięcia zdjęć w systemie Windows 10.

W ciągu ostatnich kilku lat Microsoft poświęcił dużo czasu i pieniędzy, naprawiając poważne problemy z wykorzystaniem zasobów systemu Windows 10. Cortana została zmniejszona, wyszukiwanie zoptymalizowane, a niezliczone procesy w tle zostały ograniczone, aby zużywać mniej pamięci. Został wprowadzony i ulepszony tryb gry, umożliwiając znacznie lepsze wrażenia z gier w systemie Windows niż kiedykolwiek wcześniej. Chociaż poczyniono znaczne postępy w całym systemie operacyjnym, Microsoft wciąż ma wiele braków i możliwości ulepszenia. 

Wydajność indeksatora to niewielka, wielu osobom nieznana funkcja, która służy do zarządzania indeksowaniem wyszukiwania przez system Windows 10. Domyślnie jest wyłączona, dając indeksadorowi wyszukiwania swobodę w tym, jakie treści i kiedy są indeksowane na potrzeby wyszukiwania. Co oznacza, że ​​generalnie działa z pełną prędkością, kiedy zajdzie taka potrzeba. Na szczęście można go ustawić tak, aby działał w bardziej optymalny sposób.

Po włączeniu indeksator przestanie przeszukiwać i aktualizować swoją bazę danych o nowe informacje w tle. W pewnych momentach będzie również wstrzymywać swoje procesy. Na przykład, gdy urządzenie jest w trybie oszczędzania energii, trybie niskiego poboru mocy, trybie gry lub gdy użycie procesora przekracza 80 procent lub użycie dysku przekracza 70 procent.

Szybkie kroki, aby włączyć tryb wydajności indeksatora: 

  1. Otwórz Ustawienia. 
  2. Przejdź do Wyszukiwania.
  3. Przejdź do zakładki Wyszukiwanie w systemie Windows.
  4. Włącz Wydajność indeksatora.

Jak zmniejszyć ilość zasobów systemowych marnowanych przez indeksowanie wyszukiwania w systemie Windows 10?

  • Aby rozpocząć, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest otwarcie aplikacji Ustawienia w systemie Windows 10, a następnie kliknięcie przycisku Wyszukaj. 
  • Gdy jesteś na stronie wyszukiwania, przejdź do karty Wyszukiwanie w systemie Windows w lewym panelu.
  • Następnie przewiń w dół i upewnij się, że przełącznik poniżej pozycji Wydajność indeksatora jest włączony.

Zmiana zacznie obowiązywać natychmiast, jednak prawdopodobnie nie będzie tak widoczna gołym okiem. Jeśli jednak Twój komputer jest trochę starszy, możesz zauważyć pewien wzrost wydajności. Jeśli zauważysz, że wyszukiwanie trwa dłużej, możesz wrócić do tej samej lokalizacji w dowolnym momencie, aby ponownie wyłączyć przełącznik. 

Innym szybkim i łatwym sposobem na poprawę ogólnej wydajności systemu jest zmiana programu antywirusowego (Avast, Avg, Norton) na Windows Defender. Defender jest znacznie bardziej przyjazny dla pamięci urządzenia i w większym stopniu wolny od bloatware (niechciane oprogramowanie, które spowalnia system) niż każde inne narzędzie ochrony na rynku. Jest również preinstalowany w systemie Windows 10 i stale aktualizowany.