Jeszcze kilka lat temu parametry, jakie mają współczesne telefony, były dość wygórowane nawet dla komputerów stacjonarnych. Bez wątpienia technologia idzie mocno do przodu, a wraz z nią również wymagania aplikacji, systemów operacyjnych i innego oprogramowania. Przeczytaj, ile RAM-u potrzeba w smartfonie w 2021 roku. Dowiedz się, kiedy jest on najbardziej potrzebny, a w jakich sytuacjach można postawić na modele telefonów o nieco słabszej specyfikacji.

Za co odpowiada pamięć RAM w smartfonach?

Oglądając niejeden ranking smartfonów, można odnieść wrażenie, że pamięć RAM traktowana jest jako mniej istotny czynnik w kwestii wyboru najlepszego modelu. Oczywiście o wydajności i możliwościach każdego urządzenia będącego swoistym wariantem komputera decyduje procesor, jednak to odpowiednio szybka i pojemna pamięć operacyjna RAM pozwala na wykorzystanie pełni możliwości sprzętu. Pamięć operacyjna w trakcie pracy smartfonaprzechowuje system operacyjny, uruchomioneaplikacje i ich dane, przetwarzaneinformacje. Pozwala nazapis i odczytdanych z pamięci masowej, czy tak oczywiste funkcje jak „kopiuj – wklej”.

Optymalna ilość RAM-u dla smartfonów w 2021 roku

Przeglądając różnorodneoferty smartfonów z roku 2021,łatwo zauważyć, że modele ze średniej półki wyposażone są wco najmniej 4 GB RAM, z kolei bardziej zaawansowane, na przykład biznesowe– nawet 8 GB. Jaka jest zatem ilość pamięci potrzebna dla przeciętnego użytkownika smartfona, korzystającego z różnych możliwości telefonu na co dzień? Choć standardowe aplikacje nie wymagają zwykle dużej ilości pamięci operacyjnej, tak już gry czy mapy – owszem.Mniejsza niż 4 GBilość może przy otwartej większej liczbie aplikacji powodowaćzacinanie się telefonu, restartowanie uruchomionych wcześniej aplikacji, powolne działanie. Dlatego można stwierdzić, że w 2021 roku potrzeba przynajmniej 4 GB RAM-u w szybkim, użytecznym telefonie, jednak generalnie im więcej, tym lepiej. Smartfon z RAM 6 GB czy 8 GB pozwala na płynną pracę i zabawę bez obaw o wielozadaniowość czy częstą konieczność częstego zwalniania pamięci.

Jakie aplikacje są najbardziej wymagające pod kątem RAM?

Każda, nawet najmniejszaaplikacja na telefon korzysta z pamięci RAM. Również wiele usług, które nie są bezpośrednio widoczne dla użytkownika wykorzystuje pamięć operacyjną do funkcjonowania. Jednak te najbardziejzasobożerene aplikacjenie zawsze są oczywiste. Najwięcej pamięci do płynnej pracy może potrzebować:

  • przeglądarka internetowaz otwartymi wieloma zakładkami, na przykład Chrome,
  • aplikacja do mobilnej obróbki zdjęć, grafiki, albumy ze zdjęciami,
  • programy multimedialne, odtwarzacze video online,
  • złożoneaplikacje biznesowe, na przykład do obsługi baz danych,
  • multimedialne gry, zwłaszcza te z zaawansowaną grafiką, fabułą, złożonością.

Warto zweryfikować na uruchomionym telefonie, z którego korzystasz,jakie aplikacje zajmują największą ilość RAM-u. Jest to możliwe w praktycznie każdym Androidzie czy iOS. Bez względu na fizyczną ilość pamięci RAM warto mieć zainstalowane narzędzie do czyszczenia RAM-u, gdyż często nawet zamknięte, niepotrzebne już aplikacje pozostają w pamięci teoretycznie zmniejszając wydajność telefonu.

Gdzie szukać najlepszych informacji o smartfonach i nowych technologiach?

Chcesz wiedzieć więcej o możliwościach smartfonów, ich najlepszych modelach, optymalnych parametrach? Sprawdźnajnowsze artykuły na portalumagazyn.ceneo.pl, skąd dowiesz się nie tylko wszystkiego o RAM-ie w telefonach, ale także wiele innych ciekawych rzeczy ze świata technologii.