Download, sterowniki

HTC One – Odblokowywanie bootloadera i wgranie CWM oraz Roota.

Masz HTC One i chcesz zrobić roota? W przypadku smartfonów HTC jest to nieco bardziej skomplikowane i musimy najpierw odblokować bootloader. Zobaczmy, jak to wszystko zrobić krok po kroku.

 

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
05.11.2014
Ilość komentarzy
8

Niektóre urządzenia bardzo łatwo zrootować – wystarczy skorzystać z gotowego programu lub automatycznej aplikacji typu Vroot bądź Kingo Android Root. Znajdziemy jednak też takie, które wymagają nieco więcej pracy. W przypadku HTC One musimy skorzystać z odpowiedniego narzędzia, odblokować bootloader, a dopiero potem zrobić root.

Uwaga! Wszystkie poniższe czynności wykonujesz na własną odpowiedzialność. Poradnik ten dotyczy tylko i wyłącznie urządzenia HTC One i skorzystanie z podlinkowanych tutaj narzędzi na innym urządzeniu może spowodować trwałe uszkodzenie sprzętu. Odblokowanie bootloadera wiążę się z utratą gwarancji.

Uwaga #2! Rootowanie HTC One wiąże się z odblokowaniem bootloadera, a to niestety skutkuje wymazaniem wszystkich danych z urządzenia. Przed wykonaniem czynności zalecamy zrobienie kopii zapasowej na dysku swoich zdjęć, muzyki i filmów, a także upewnienie się, że kontakty czy inne elementy zostało odpowiednio zsynchronizowane z naszym kontem Google.

1. Instalacja HTC One All-in-One Rooting Toolkit

Rootowanie HTC One wymaga wykonania kilku różnych kroków, rejestracji na oficjalnej stronie HTC, odblokowania bootloadera i skorzystania z odpowiednich narzędzi. Na szczęście użytkownicy utworzyli paczkę typu „Wszystko-w-jednym”, która prowadzi nas krok po kroku przez proces odblokowywania i rootowania.

Pobierz HTC One Rooting Toolkit

Pobieramy All-In-One Toolkit, a następnie rozpakowujemy paczkę .rar na dysk C. Udajemy się do rozpakowanego katalogu i uruchamiamy plik One.exe

HTC One - All-in-One Rooting Toolkit

W nowym oknie wyświetlą się pomniejsze pola – każde pole zawiera instrukcje przeprowadzające użytkownika przez różne operacji na HTC One. Nas interesuje pole w górnym lewym rogu „Root the phone” - zauważymy, że mamy tam 5 kroków do wykonania.

2. Instalacja sterowników USB do HTC One

Musimy upewnić się, że w systemie zainstalowane są najnowsze i prawidłowe sterowniki do obsługi smartfona.

W tym celu zaznaczamy pierwszy krok „Download HTC Drivers” i klikamy w przycisk „Go”. Zostaną pobrane na dysk sterowniki USB do HTC One – instalujemy je.

3. Rejestracja konta w HTCDev

Kolejnym krokiem jest rejestracja konta na oficjalnej stronie HTC. Będzie ono nam potrzebne do odblokowania bootloadera.

Wywoływanie rejestracji w HTCDev

Zaznaczamy na liście punkt 2 - „Register at HTCDev”. Po kliknięciu przycisku „Go” wyświetli się oficjalna strona, na której musimy założyć konto.

HTCDev - formularz rejestracji konta

Wpisujemy swoje imię i nazwisko, a także adres e-mail i hasło. Zakładamy konto i logujemy się na nie.

4. Tryb debugowania USB i podłączanie telefonu do komputera

Na Androidzie przechodzimy do „Ustawienia > Opcje programistyczne”, a następnie zaznaczamy na liście „Debugowanie USB”.

Jeżeli nie możesz znaleźć ustawień programistycznych i debugowania USB, to sprawdź nasz poradnik, jak włączyć opcje programistyczne w Androidzie.

Następnie podłączamy telefon kablem USB do komputera. W programie All-in-One Toolkit zaznaczamy punkt „Get Token ID” i klikamy „Go”.

Na ekranie wyświetli się okienko wiersza polecenia, a telefon uruchomi się ponownie w trybie bootloadera. Jeśli okienko pozostaje cały czas czarne, to zamykamy je i czekamy na otwarcie drugiego, w którym wyświetli się nasz identyfikator Token ID.

5. Skopiuj Token ID

Token ID jest zawarty pomiędzy znacznikami „<<<<<” i „>>>>>”. Musimy go zaznaczyć i skopiować – aby to zrobić w wierszu polecenia, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać polecenie „Oznacz”.

Kopiowanie swojego Token ID z okna wiersza polecenia

Następnie zaznaczamy cały Token ID od wspomnianych znaczników „<<<<<” do „>>>>>” na biało, po czym klikamy raz prawym przyciskiem myszy. Zaznaczony na biało element zostanie od razu skopiowany. Teraz możemy go wkleić w bezpieczne miejsce, np. do Notatnika lub do Worda, aby przypadkiem nie stracić go ze schowka systemowego.

6. Prześlij swój Token ID do HTC i odbierz plik Unlock_Code.bin

W programie All-in-One Toolkit zaznaczamy czwartą opcję „Submit Token ID” i klikamy „Go”. Jeśli jesteśmy na stronie HTC nadal zalogowani, to wyświetli się formularz nadsyłania swojego identyfikatora.

Kopiujemy go z Notatnika (upewniamy się, że nie ma żadnych zbędnych odstępów czy przerw przed oraz po kodzie) i wklejamy do pola formularza, a następnie klikamy „Submit”.

Na nasz adres e-mail przyjdzie teraz nasz indywidualny plik Unlock_Code.bin, który służy do odblokowania naszego egzemplarza HTC One. Pobieramy go i zapisujemy np. na Pulpicie.

Plik Unlock_Code.bin

7. Odblokowujemy Bootloader w HTC One

Zaznaczamy w All-in-One Toolkit piątą opcję „Unlock Bootloader”. Potwierdzamy przyciskiem „Go”.

Wyświetlone zostanie teraz okienko przeglądania, w którym musimy wskazać pobrany przed chwilą plik Unlock_Code.bin, który otrzymaliśmy na maila.

Na ekranie HTC One pojawi się komunikat z zapytaniem, czy na pewno chcemy wykonać bootloader. Potwierdzamy przyciskiem Yes.

Potwierdzenie odblokowania bootloadera

Po jego wskazaniu nasz HTC One uruchomi się ponownie. Jako że odblokowywanie bootloadera wiąże się z przywróceniem fabrycznych ustawień, to na ekranie pojawi się teraz startowy kreator, jak przy pierwszym uruchomieniu telefonu.

Przechodzimy przez proces ustawiania telefonu. Gdy już smartfon się w pełni uruchomi, to udajemy się do „Ustawienia > Zasilanie” i odznaczamy opcję szybkiego uruchamiania na samym dole (Fast Boot).

Ustawienia zasilania

Upewniamy się także, że debugowanie USB nadal jest włączone.

8. Instalacja ClockWord Mod Touch

Aby wgrać pliki odpowiedzialne za roota, musimy zainstalować w telefonie odpowiednie recovery. To również zrobimy za pomocą All-in-One Toolkit.

Tym razem zwracamy uwagę na prawą stronę okna i zaznaczamy „CWM Touch (GSM)”.

Instalacja CWM Touch na HTC One

Klikamy „Flash Recovery” aby potwierdzić instalację. Na ekranie wyświetli się okienko wiersza polecenia, a telefon w międzyczasie powinien uruchomić się w trybie Fastboot.

Po wejściu telefonu do trybu Fastboot zamykamy okno wiersza polecenia. Wyświetli się kolejne czarne okienko wiersza, tym razem z informacją, że instalacja Recovery dobiegła końca. Możemy je zamkąć.

9. Instalacja roota

Pozostawiamy urządzenie podłączone kablem USB do komputera. Otwieramy Eksploratora plików na komputerze i udajemy się do katalogu z rozpakowanym All-in-One Toolkit.

W środku znajdziemy folder „Data”, a następnie kolejny podkatalog „SU”. Wchodzimy do niego – w środku znajduje się plik SuperSU.zip.

Pliki SuperSU dla HTC One

Kopiujemy plik SuperSU.zip, a następnie za pomocą Eksploratora plików wchodzimy do pamięci telefonu i wklejamy tam plik SuperSU.zip. Następnie odłączamy kabel od telefonu.

Wyłączamy całkowicie telefon, a następnie uruchamiamy go ponownie poprzez przytrzymanie dwóch przycisków: Przycisk zasilania + Przycisk zmniejszania głośności.

Przytrzymujemy klawisze aż wyświetli się biały ekran hboot. Za pomocą przycisków głośności poruszamy się w górę / w dół, a przyciskiem zasilania potwierdzamy wybór. Wskazujemy na liscie „RECOVERY” i wciskamy przycisk zasilający.

Przejście do trybu hboot

Zostaniemy teraz przeniesieni do dotykowego CWM Recovery. Wybieramy na liście „Install ZIP from SDCard”, a następnie „Choose ZIP”.

Flashowanie pliku z rootem HTC One

Wskazujemy w pamięci telefonu plik SuperSU.zip i potwierdzamy instalację przyciskiem „Yes”.

Teraz możemy się wycofać przyciskiem „Back” i wybrać „Reboot System Now”. Telefon zostanie uruchomiony ponownie, a na liście aplikacji powinna znajdować się pozycja SuperSU. Jeśli tak jest, to znaczy, że wszystko poszło dobrze i mamy teraz odblokowany bootloader, zainstalowany CWM Recovery i nadane uprawnienia roota.

Dołącz do dyskusji

Andrzej

24.09.2016

recovery*

Andrzej

24.09.2016

po naciśnięciu Recowery pojawia się logo htc i nic więcej się nie dzieje.

przemo

09.03.2016

Kingroot działa, tylko co mi z kingroota, jak za każdym uruchomieniem będę musiał sobie rootować od nowa. Trochę to przerost formy nad treścią i pewnie nawet Xposed sobie po tym nie zainstaluję. Jak uda mi się postawić na nogi telefon, to rozważę wgranie Superusera. Natomiast z wgrywaniem ściągniętego romu jest u mnie taki problem, że ten HTC nie ma gniazda kart pamięci, więc nie wiem czy istnieje możliwość aby wgrać go na telefon poprzez ADB w trybie recovery (bo tylko taką mam możliwość), naskrobałem już w tej sprawie posta na forum, ale póki co nie uzyskałem odpowiedzi.
PS. Mam jakieś problemy z pisaniem postów, po zatwierdzeniu i odświeżeniu strony, znikają. Jeśli chodzi o jakąś weryfikację moda, to wybacz za spamowanie, bo chyba ze 3 czy 4 razy próbowałem tego posta wrzucić z takim samym skutkiem.

Kubster

09.03.2016

Właśnie sie przymierzam do zrootowania, tel juz sie ładuje. Możesz powiedzieć kiedy mniej wiecej uaktualnisz artykuł? bo nie wiem czy czekać, czy robić zgodnie z tym co jest. Pozdrawiam ;)

Błażej Starosta

09.03.2016

Jeśli Kingroot Tobie działa i umożliwia, to zdecydowanie polecam spróbować tę metodę. Jeśli masz bricka, to najprawdopodobniej da się go rozwiązać poprzez ręczne wgranie oryginalnego oprogramowania. Z poziomu Recovery możesz też zainstalować jakikolwiek inny ROM z forum XDA dla swojego urządzenia. Ciężka sprawa z tym rootem, może warto też rozważyć użycie Superuser? Artykuł był pisany w 2014, więc wtedy sytuacja trochę inaczej wyglądała i SuperSU z załączonej paczki działał bezbłednie :( Daj znać, jak Ci poszło, ja też jeszcze postaram się znaleźć jakiś informacji i uaktualnić artykuł do Androida Lollipop.

przemo

08.03.2016

Próbowałem wgrywać chyba z 8 wersji począwszy od tych co wypisałem aż
do 2.65 (ostatnia stabilna), która to uwaliła mi telefon, także
przestrzegam! Na innych forach sugerują wgrywanie programu superuser
(ale jest on nierozwijany od kilku już lat).

Zastanawiam się
także nad opcją wgrania zipa, zrobienia tymczasowego roota (np
Kingrootem), a następnie zaktualizowania supersu np, przez google play.
Nie wiem czy takie coś może zadziałać, bo póki co jedyne co mogę zrobić
na telefonie to sobie w recovery pogrzebać...

Błażej Starosta

08.03.2016

Spróbuj ściągnąć najnowszą wersję beta SuperSU stąd: http://download.chainfire.eu/s...

przemo

08.03.2016

Witam, skorzystałem z tej metody, wszystko szło jak marzenie, niestety po zainstalowaniu supersu przez cwma i włączeniu telefonu, uruchomienie supersu nie udaje się, zostaje wyświetlony komunikat 'supersu przerwał niespodziewanie działanie'. próbowałem różnych wersji supersu: 0.93, 0.98, 1.04, niestety wszystkie dają ten sam efekt: brak roota i brak działającej aplikacji. mam HTC One m7 z androidem w wersji 5.0.2. Jest jakaś alternatywa dla tej metody? Pozdrawiam

comments powered by Disqus