Jak korzystać z Netfliksa, Pandory, Hulu, Rdio w Polsce?

Najczęstszą metodą omijania blokad regionalnych jest korzystanie z darmowych serwerów proxy. Niestety, takie rozwiązanie charakteryzuje się niskimi transferami, co z kolei skutkuje niemożnością płynnego odtwarzania filmów czy też ciągłego słuchania muzyki w wysokiej jakości. Lepszą alternatywą są serwery VPN oraz usługi SmartDNS. Dzięki uprzejmości serwisu HideIPVPN mieliśmy okazję przetestować ich ofertę tuneli VPN oraz SmartDNS.

Czym jest HideIPVPN i co oferuje?

To serwis, który oferuje dwa rodzaje usług - serwery VPN oraz dostęp do adresów SmartDNS. Serwery VPN pośredniczą w naszym dostępie do Internetu i filtrują całą naszą aktywność. Zwiększają nasze bezpieczeństwo w sieci, szyfrują dane, ukrywają nasz adres IP i zmieniają naszą lokalizację (z zewnątrz jesteśmy widoczni jako np. mieszkańcy USA), dzięki czemu możemy korzystać z niedostępnych w Polsce usług. Niestety korzystanie z VPN wiążę się ze spadkiem przepustowości.

SmartDNS czy VPN? Porównanie usług.

SmartDNS są odpowiedzią na niedogodności związane z VPN, a dokładnie na spadki transferu. Usługa nie wpływa w żaden sposób na wydajność naszego łącza. Jednak w odróżnieniu od VPN, nasz adres IP nie jest ukrywany, a co za tym idzie nasze bezpieczeństwo i anonimowość nie są zwiększane. Możemy za to korzystać swobodnie ze wszystkich niedostępnych w Polsce serwisów typu Netflix czy Pandora. Dodatkowo nie musimy się za każdym razem łączyć z serwerem VPN - wystarczy, że podmienimy w ustawieniach karty sieciowej lub routera adresy DNS na te, które otrzymamy z serwisu HideIPVPN.

Jak korzystać z HideIPVPN?

W przypadku SmartDNS nie musimy niczego instalować - wystarczy, że odpowiednio zmodyfikujemy ustawienia karty sieciowej w panelu sterowania lub podmienimy adresy DNS w ustawieniach routera. Jeśli zmienimy ustawienia na routerze, to każde urządzenie podłączone do naszej sieci WiFi automatycznie skorzysta z dobrodziejstw SmartDNS.

Nieco inaczej sprawa się ma z tunelowaniem łącza przez VPN. W tym wypadku HideIPVPN udostępnia własną aplikację, dzięki której w szybki sposób możemy się łączyć z serwerami VPN, do których wykupiliśmy dostęp. Obsługa jest bardzo prosta - po zalogowaniu się na swoje konto, program wyświetli nam listę serwerów VPN, do których dostęp wykupiliśmy. Aby rozpocząć tunelowanie, wystarczy wybrać kraj i serwer z rozwijanej listy, a następnie kliknąć w przycisk Connect.

HideIPVPN - Klient VPN

W zakładce “Settings” znajdziemy opcje, które pozwalają m.in. na automatyczne uruchamianie programu wraz z systemem. Warto także zwrócić na zakładkę “Application Killer” - pozwala ona ustawić listę programów, które mają zostać automatycznie zamknięte po rozłączeniu się z VPN.

HideIPVPN - VPN a strumieniowanie filmów i muzyki

Strumieniowanie muzyki i filmów z USA za pomocą tuneli VPN odbywało się płynnie przy najwyższej możliwej jakości. Radio Pandora działało bez zarzutów - muzyka się nie zacinała, piosenki przełączały się szybko i bez opóźnień. Podobne wrażenia można było odnieść z korzystania z serwisów Rdio oraz Songza. Testy w serwisach Netflix oraz Hulu również pokazują, że możemy z powodzeniem oglądać filmy i seriale w jakości HD bez jakichkolwiek zacięć.

BBC iPlayer - strumieniowanie za pomocą VPN

Nieco słabiej wypadły serwisy z Wielkiej Brytanii. Co prawda BBC iPlayer odtwarzał płynnie odcinek serialu w jakości HD, ale serwisy Channel 4 czy iTV nie chciały nawet rozpocząć buforowania.

HideIPVPN - VPN a ściąganie plików i przeglądanie stron

Przeglądanie stron działało dobrze, ale w przypadku VPN można zauważyć opóźnienia. Z oczywistych przyczyn lepiej działały VPN brytyjskie - mniejsza odległość sprawiła, że ping nie przekraczał 50ms i strony otwierały się zauważalnie szybciej. VPN amerykańskie potrzebowały nieco więcej czasu na podłączenie się do strony, ale jest to rzecz normalna i nie do ominięcia.

HideIPVPN - wyniki SpeedTest dla UK i USA

Podczas pobierania plików również przewagę miały serwery brytyjskie. Normalna prędkość pobierania mojego łącza wynosi do 50 Mbps (średnio 35-40 Mbps). Na serwerach brytyjskich i holenderskich prędkość pobierania utrzymywała się na poziomie 8-10 Mbps, natomiast w przypadku amerykańskich serwerów transfer wynosił ok 3-4 Mbps.

HideIPVPN - VPN a sieci P2P i BitTorrent

Zwiększona anonimowość w sieci z pewnością jest łakomym kąskiem dla osób ściągających pliki za pomocą sieci BitTorrent. W przypadku HideIPVPN możemy korzystać z takich usług tylko przy połączeniu przez serwery z Holandii. Zabronione jest korzystanie z torrentów na serwerach VPN z USA czy UK. Komplikuje to nieco sprawę, ale dla osób chcących korzystać z VPN ze względu na anonimowość w sieciach P2P, firma HideIPVPN przygotowała do wykupienia osobny pakiet dedykowany torrentom.

Jak się ma SmartDNS do VPN?

SmartDNS uaktywnia się tylko wtedy, gdy dana strona posiada ograniczenia regionalne. W przeciwnym wypadku korzystamy z Internetu w normalny sposób. Szybkość odtwarzania strumieni i otwierania stron poprzez SmartDNS była znacznie większa, niż w przypadku VPN - nie odczuwałem żadnych różnic w płynności między polskimi serwisami a zagranicznymi usługami strumieniowania.

SmartDNS

Wszystkie zablokowane dla Polski strony, takie jak Netflix, Pandora czy Rdio odblokowywały się automatycznie i działały niesamowicie wydajnie. O ile VPN wpływa na szybkość działania sieci, o tyle SmartDNS w żaden sposób nie limituje prędkości ściągania. Prędkość pobierania plików z sieci była dokładnie taka sama, jak w przypadku korzystania z adresów DNS mojego poznańskiego dostawcy internetu. Rewelacja!

Koszty korzystania z HideIPVPN

Oferta została podzielona na sporą ilość mniejszych pakietów, dzięki czemu za niewielkie pieniądze możemy wybierać spośród 8 pakietów VPN, które dają dostęp do wybranych regionów - USA, Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, a także osobny do korzystania z sieci BitTorrent i P2P. Do każdego pakietu regionalnego VPN dodawany jest adres serwera SmartDNS gratis. Najtańszy pakiet (VPN + SmartDNS dla jednego kraju) wykupimy już za 5.99$ w abonamencie miesięcznym. Możemy także zaoszczędzić płacąc z góry za 3, 6 lub 12 miesięcy.

HideIPVPN - koszty usługi

Jeśli nie potrzebujemy kierować całego łącza przez VPN, nie zależy nam na zwiększonym bezpieczeństwie, a chcemy jedynie oglądać filmy na Netfliksie czy słuchać muzyki z Pandory, to możemy wykupić dostęp do samych serwerów SmartDNS. Nie musimy wtedy ściągać nawet aplikacji HideIPVPN - wystarczy, że odpowiednio skonfigurujemy nasz sprzęt sieciowy. Abonament miesięczny za samą usługę SmartDNS wykupioną poza pakietem VPN wynosi 7.90$ i daje nam dostęp zarówno do usług z USA jak i Wielkiej Brytanii.

Podsumowanie - czy warto wykupić któryś z pakietów?

Oferta HideIPVPN bardzo mi się spodobała i osobiście zostanę przy tej ofercie na dłużej. Usługa SmartDNS zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie - to właściwie rozwiązanie typu “ustaw i zapomnij”. Wszystko odbywa się automatycznie, a ewentualnie przekierowywanie pakietów jest dokonywane tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Nasze łącze nie jest w żaden sposób ograniczane - uzyskane prędkości były takie same, jak w przypadku połączenia przez serwery DNS mojego dostawcy. Odtwarzanie materiałów na niedostępnych w Polsce serwisach odbywa się jeszcze szybciej, niż w przypadku serwerów VPN.

Polecamy HideIPVPN!

Czy poleciłbym wykupienie abonamentu? Z pewnością tak, ale warto najpierw skorzystać z wersji trial i sprawdzić, jakiego rodzaju usługi tak naprawdę potrzebujemy. Jeżeli chcemy korzystać tylko z zagranicznych serwisów i nie zależy nam na zaletach VPN, takich jak bezpieczeństwo i anonimowość, to wybór wydaje się oczywisty - SmartDNS będzie dla nas lepszy i przede wszystkim nie ograniczy w żaden sposób szybkości pobierania plików. Jeżeli usługa się nam nie spodoba to zawsze możemy poprosić o zwrot pieniędzy - mamy na to 3 dni od momentu uruchomienia. Więcej szczegółów znajdziecie na oficjalnej stronie hideipvpn.com.

Plusy Minusy
- dość dobra szybkość serwerów VPN - VPN wciąż nieco obniża surową prędkość pobierania, co może się nie spodobać osobom ściągającym duże pliki z sieci
- rewelacyjna wydajność SmartDNS - drobne problemy z brytyjskimi usługami
- brak jakichkolwiek ograniczeń w postaci np. miesięcznego limitu transferu - konieczność korzystania z torrentów przez holenderskie VPN
- duża ilość pakietów do wyboru  
- atrakcyjne ceny  
- łatwy w obsłudze program do łączenia z serwerami VPN  
- obsługa klienta służy pomocą w każdej chwili