Od wersji Mozilla Firefox 90.0 włączona jest funkcja o nazwie „Zainstaluj aktualizacje automatycznie (zalecane). Gdy Firefox nie jest uruchomiony”. Ta funkcja automatycznie sprawdza dostępność aktualizacji nowej wersji przeglądarki w tle, gdy Firefox nie jest używany. Te aktualizacje zostaną zastosowane lub zainstalowane automatycznie bez zgody użytkownika.

Powiązane: Jak aktywować i korzystać z kalkulatora Mozilla Firefox

Ta nowa funkcja jest domyślnie włączona w przeglądarce Mozilla Firefox, więc jeśli nie chcesz jej używać, musisz ją wyłączyć ręcznie. Należy zauważyć, że przy włączeniu automatycznych aktualizacji w tle przeglądarka Mozilla Firefox będzie sprawdzać dostępność aktualizacji co 7 godzin, nawet jeśli przeglądarka nie jest w tym czasie otwarta.

Zespół Mozilli wprowadza tę nową funkcję etapami, więc niektórzy użytkownicy Firefoksa mogli już otrzymać nową funkcjonalność, podczas gdy inni wciąż na nią czekają. To wyjaśnia, dlaczego niektórzy użytkownicy, którzy nie mają dostępnej funkcji, znajdują proces Firefox.exe działający, gdy przeglądarka jest zamknięta w menedżerze zadań.

Chociaż jest to fajna funkcja i pomoże użytkownikom zawsze korzystać z najnowszej zaktualizowanej wersji Firefoksa, wielu innym może przeszkadzać. Jest automatyczna i nie wymaga zgody użytkownika, wielu postrzega ją jako ingerencję w ich prywatność.

Na szczęście istnieją sposoby na usunięcie tej funkcji i uniemożliwienie lub ograniczenie automatycznego sprawdzania przez Firefoksa nowych aktualizacji w tle, gdy nie używasz przeglądarki. W tym samouczku pokażemy szczegółowo, jak wyłączyć automatyczne aktualizacje Mozilla Firefox w tle:

Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje w tle dla przeglądarki Mozilla Firefox bez Twojej zgody.

1. Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox

2. Rozwiń menu i wybierz opcję: Ustawienia

3. Otworzy się nowe okno, w którym należy przejść do zakładki: Ogólne

4. Teraz w głównej części ekranu przewiń w dół, aż znajdziesz sekcję: Aktualizacje przeglądarki Firefoksa

5. Pod nim znajdziesz zaznaczone: Automatyczne instalowanie aktualizacji (zalecane), ale teraz tuż pod nim zobaczysz także nową pozycję, którą musisz odznaczyć.

6. Odznacz opcję: Kiedy przeglądarka Firefox nie jest włączona

7. Gotowe, teraz możesz zamknąć przeglądarkę internetową mając pewność, że nie będzie szukała ani nie instalowała aktualizacji bez Twojej zgody.

Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje w tle dla przeglądarki Mozilla Firefox bez Twojej zgody.

1. Otwórz przeglądarkę internetową Mozilla Firefox.

2. Wprowadź następujący termin w pasku adresu URL:

about:config

3. Po naciśnięciu klawisza Enter otrzymasz komunikat ostrzegawczy, który będziesz musiał zaakceptować.

4. W konfiguracji wyszukaj następujący termin:

app.update.background.scheduling.enabled

5. Spowoduje to wyświetlenie interesującej nas korekty wśród wyników.

6. Kliknij dwukrotnie ustawienie, aby ustawić je na: False

7. Oznacza to, że funkcja aktualizacji w tle bez zgody jest wyłączona.