Dropbox ma zamiar dodać w nadchodzących miesiącach funkcję, która umożliwi użytkownikom przeglądanie dokumentów umieszczonych w synchronizowanych folderach. Dzięki temu użytkownicy będą mogli czytać dokumenty tekstowe bezpośrednio z wirtualnego dysku.

Steve Ballmer, obecny CEO Microsoftu, podczas swojego wystąpienia, w którym reklamował możliwości nowego Office'a 365 w kontekście synchronizacji i usługi chmury, nazwał Dropboxa małą działalnością. Najwyraźniej twórcy Dropboxa wzięli sobie do serca słowa Ballmera i postanowili go zaskoczyć publikując informacje o nowych funkcjach, które mają zostać zaimplementowane w nadchodzących miesiącach.

Użytkownicy Dropboxa dostaną funkcję o nazwie Podgląd (Preview), która pozwoli im na przeglądanie zawartości dokumentów udostępnionych w folderach Dropboxa. Do tej pory, aby przejrzeć zawartość dokumentu lub prezentacji PowerPoint należało najpierw ściągnąć plik na dysk, a dopiero później go otworzyć. Funkcja Preview pozwoli na przeglądanie tych plików bezpośrednio w oknie przeglądarki oraz w aplikacjach mobilnych obsługujących Dropboxa bez potrzeby korzystania z innych programów.

Nowa funkcja ma być kompatybilna na początek z plikami w formacie RTF, PDF, Doc (Microsoft Word) oraz z prezentacjami stworzonymi w Microsoft PowerPoint. Można jednak się spodziewać, że twórcy wzbogacą swoją nową funkcję o wsparcie większej ilości plików, w tym Arkuszy Kalkulacyjnych z programu Excel.

Wygląda na to, że firma chce teraz skupić się na zawartości przechowywanych plików, a nie tylko na ich ilości. Dropbox ustanowił już pewien standard jakości usług polegających na udostępnieniu użytkownikom odpowiedniej ilości przestrzeni dyskowej oraz odpowiednich narzędzi do ich obsługi. Teraz najwyraźniej firma stara się skupić na tym, co użytkownicy mogą z tymi plikami robić – dodanie opcji podglądu z pewnością jest krokiem w dobrą stronę. Kto wie, może niedługo poza opcją podglądu pojawią się również opcje edycji, a wtedy Dropbox mógłby powoli zacząć podbierać Microsoftowi użytkowników zafascynowanych nową usługą Office 365.