Jailbreak iOS 6 jest już dostępny. Ci, którzy na własne ryzyko chcą zdjąć zabezpieczenia ze swojego iPhone'a, mogą to zrobić z łatwością od paru dni. Dlaczego jednak w ogóle warto przeprowadzać proces jailbreaku? Oto kilka prostych powodów.

Z jednej strony robienie jailbreaku dzisiaj, kiedy App Store oferuje tak wiele różnych opcji, to dla niektórych mało interesujące rozwiązanie. Z drugiej zaś odblokowując nasz telefon, możemy wprowadzić kilka interesujących funkcji, których nie oferuje w oficjalnym wydaniu iOS 6. Nie wspominając o możliwości korzystania z e-sklepu Cydia Store, oferującego aplikacje, których nie uświadczymy w App Store.

Autorzy ReadWriteWeb zebrali kilka ciekawych pomysłów, które mogą zachęcić użytkowników sprzętu Apple'a do jailbreaku. Oto niektóre z nich:

- zmiana nazw aplikacji. iOS 6 niestety nie oferuje takiej funkcji, a szkoda, bo dla niektórych ważne jest móc nazwać aplikacje według własnego widzimisię.
- wybór domyślnej przeglądarki. Safari jest zbyt nudne? Dlaczego nie skorzystać z Chrome, Opery Mini albo innej przeglądarki?
- zmiana domyślnego klienta pocztowego. Zamiast aplikacji Mail np. Sparrow.
- więcej możliwości personalizacji iOS. Od zmiany ikon, przez ekran logowania czy pasek powiadomień.
- więcej opcji w Siri. Siri może opowiadać dowcipy, przeszukiwać YouTube czy być zintegrowana z innymi aplikacjami.
- odpalanie klasycznych gier wideo.
- więcej opcji bezepiczeństwa i kontroli rodzicielskiej
- Mapy Google jako domyślne rozwiązanie dla map
- możliwość logowania wielu użytkowników
- możliwość korzystania z iPhone'a jak z dysku zewnętrznego (np. via i-FunBox)

iOS 6

Oczywiście jailbreaku dokonujemy na własne ryzyko. Apple nie akceptuje takiej formy odblokowania swoich urządzeń. Ponadto jailbreak może spowodować sporo problemów użytkownikowi. Niektóre z wad, które mogą (ale nie muszą) się pojawić:

- możliwa utrata danych, jeżeli nie zrobimy backupu
- możliwe zwolnienie działania sprzętu
- problemy z aktualizacjami nieoficjalnych aplikacji
- problemy z integracją z App Store
- problemy z aktualizacjami z iTunes