Windows 10 nie łączy się z zapamiętaną siecią Wi-Fi? Obok nazwy sieci wyświetla się biała ikona krzyżyka / biały X? Da się to naprawić w dość prosty sposób.

Biały X / biały krzyżyk obok ikony sieci Wi-Fi w Windows 10

W Windowsie 10 może zdarzyć się, że sieć Wi-Fi, z której do tej pory korzystaliśmy przestanie nagle odpowiadać. Przy próbie połączenia nie wyświetli się żaden komunikat – po prostu nie będziemy się mogli do niej podłączyć, a naciskanie przycisku „Połącz” nic nie da. Jedynym charakterystycznym elementem jest ikona białego krzyżyka, która wyświetla się obok nazwy sieci bezprzewodowej.

Problem ten najczęściej wynika z jednej, prostej rzeczy – zmiany ustawień sieci Wi-Fi w routerze, które teraz nie są zgodne z tym, co mamy zapamiętane w systemie. Może się to pojawić chociażby wtedy, gdy zmienimy hasło do sieci Wi-Fi, a także wtedy, gdy zmienimy jej poziom zabezpieczeń. Jeśli sieć do tej pory była zabezpieczona przez WEP lub WPA, ale zwiększyliśmy na routerze poziom zabezpieczeń na WPA2, to wtedy pojawi się opisywany powyżej problem z białą ikoną krzyżyka. Jak go rozwiązać?

Biały krzyżyk obok nazwy sieci Wi-Fi

Usuwanie białego krzyżyka obok zapamiętanej sieci Wi-Fi

Jak wspomniałem, problem ten wynika z tego, że zapamiętane w systemie dane są niezgodne z wymaganiami, jakie prezentuje teraz sieć Wi-Fi (zwiększony poziom zabezpieczeń lub inne hasło). System powinien samemu zresetować zapamiętane ustawienia, ale jeśli tego nie zrobił, to możemy to wykonać samemu.

Wysuń menu Start, a następnie wybierz opcję „Ustawienia”. Pojawi się okienko ustawień systemowych Windowsa 10. Kliknij w ikoną podpisaną jako „Sieć i Internet”. Zostaniesz przeniesiony/-a do ustawień internetowych.

Wejdź do ustawień Wi-Fi w Windows 10

Z menu bocznego po lewej stronie wybierz zakładkę „Wi-Fi”. Pojawią się szczegółowe opcje do ustawiania preferencji połączeń bezprzewodowych. Kliknij w odnośnik „Zarządzaj znanymi sieciami”.

Pojawi się teraz lista wszystkich sieci bezprzewodowych, dla których mamy zapamiętane hasło (czyli tych, z którymi się już łączyliśmy na tym komputerze lub laptopie). Znajdź na liście sieć Wi-Fi, która wyświetla ikonę białego krzyżyka.

Zapomnij ustawienia wybranej sieci Wi-Fi

Zaznacz tę sieć, a następnie kliknij w przycisk „Zapomnij”. W ten sposób spowodujesz, że system usunie wszelkie zapamiętane dane dotyczące tej sieci. Zamknij okienko ustawień, a następnie wysuń panel sieci bezprzewodowych.

Połącz się ponownie z wybraną siecią Wi-Fi

Znajdź na liście swoją sieć. Tym razem będzie się ona wyświetlać bez białego krzyżyka i można się do niej normalnie podłączyć. Pamiętaj jednak, że konieczne będzie ponowne podanie aktualnego hasła do sieci Wi-Fi, gdyż funkcja „Zapomnij” usunęła je z pamięci komputera.