Ci, którzy dotychczas narzekali, że Apple mało zmienia w interfejsie swoich produktów (iPhone, iPad, Mac) najprawdopodobniej będą musieli zmienić zdanie. Wiele wskazuje na to, że firma z Cupertino chce poważnie odświeżyć wygląd iOS czy OS X. Nadeszła era Jonathana Ive'a!

To że zbliżają się zmiany można było już podejrzewać, kiedy stanowisko działu Human Interfaces objął Jonathan Ive, dzisiaj jedna z najważniejszych osób w firmie. Dotychczas zajmował się on designe'em produktów Apple'a, od niedawna zaś będzie również odpowiedzialny za wygląd oprogramowania. Zdaniem analityków jego wpływ na linię iPhone'ów, iPadów czy Maków może być bardzo znaczący.

Pytanie tylko, kiedy wprowadzone zostaną zmiany?

Jak wiadomo, Apple wydaje co roku jedną poważną aktualizację iOS, a od niedawna także jedną aktualizację systemu desktopowego – OS X. Wtedy też powinniśmy spodziewać się wprowadzenia zmian inspirowanych przez Ive'a. Są jednak inne dowody na to, że w Cupertino trwają prace nad odświeżeniem wyglądu produktów firmy. Chociażby ogłoszenie o pracę na stanowisko osoby odpowiedzialnej za rozwój ostatnio zaniedbywanego pakietu multimedialnego iLife. Czytamy tam o potrzebie „ponownego zdefiniowania, jak powinien wyglądać i działać” interfejsy programów.

iOS 6

Apple, jak informuje The Wired, szuka też osób, które pomogą w odświeżeniu asystenta Siri czy stworzeniu nowych API i frameworków na potrzeby iOS. Z pewnością wiele też zmieni postawienie u sterów działu iOS Craiga Federighiego, który dotychczas odpowiedzialny był za biurkowy system Apple'a. Jak przypuszczam, efektem będzie jeszcze głębsza integracja iOS z OS X, ale może też więcej zaawansowanych funkcji w systemie dla iPhone'ów i iPadów.

iOS niespecjalnie zmienił się od czasu jego wprowadzania na rynek (2007 r.). Patrząc na to, co dzieje się z Androidem, system Apple'a wydaje się tkwić w dalekiej prehistorii. Oczywiście gwałtowne zmiany to nie jest najlepsze rozwiązanie, iOS zapewne będzie zmieniany etapami. Moim zdaniem jednak najwyższa pora, aby zaczęły się jakieś zmiany. Apple po prostu musi inwestować w rozwój, inaczej zostanie w tyle za konkurencją.