Android 8.0 Oreo posiada błąd, który powoduje zużycie pakietu danych w trakcie korzystania z sieci Wi-Fi. Jak to naprawić i wyłączyć zużycie transferu danych podczas korzystania z sieci bezprzewodowej?

Android Oreo - jak wyłączyć zużycie transferu danych podczas Wi-Fi

Android 8.0 Oreo aktualnie dostępny jest tylko w urządzeniach Nexus i Pixel. Jeśli pokusiłeś się o zainstalowanie go, to możesz posiadać pewien problem z dostępem do Internetu, bowiem… Android Oreo zużywa transfer danych nawet wtedy, gdy korzystasz z połączenia Wi-Fi.

Normalnie Android sam wybiera, z którego połączenia korzystać. Jeśli mamy włączony transfer danych, to po połączeniu się z siecią Wi-Fi automatycznie przejmuje ona wyższy priorytet i dane komórkowe nie są do niczego używane – nawet jeśli pozostaną włączone w tle. Niestety, w Androidzie 8.0 Oreo aktualnie ta funkcja nie działa prawidłowo, gdyż nawet po podłączeniu się do sieci Wi-Fi wykorzystywany jest transfer z danych komórkowych. Jak to naprawić? Są na to dwa sposoby.

1. Wyłącz funkcję ciągłego podtrzymywania transferu danych

Najbardziej prawdopodobną przyczyną całego problemu jest to, że w opcjach programistycznych znajduje się funkcja o nazwie „Komórkowa transmisja danych zawsze aktywna”. We wszystkich starszych wersjach Androida ta opcja była domyślnie wyłączona. Niestety, w przypadku Androida Oreo coś poszło nie tak (wkradł się błąd) i ta opcja jest na wielu urządzeniach domyślnie włączona. Oznacza to, że dane komórkowe działają i są używane do transmisji danych nawet wtedy, gdy jesteśmy podłączeni do sieci Wi-Fi.

Rozwiązanie jest proste – wystarczy tę opcję znaleźć i wyłączyć u siebie w smartfonie. Aby to zrobić, należy najpierw włączyć opcje programistyczne w Androidzie. W tym celu przejdź do „Ustawienia > Informacje o telefonie” i stuknij siedem razy palcem w pole „Numer kompilacji”. Pojawi się komunikat, że „jesteś teraz programistą”.

Przejdź z powrotem do głównych ustawień Androida. Na samym dole znajdziesz nową, odblokowaną zakładkę o nazwie „Opcje programistyczne”. Wybierz ją.

Wyłącz opcję utrzymywania aktywnej komórkowej transmisji danych

Na liście opcji wyszukaj pola o nazwie „Komórkowa transmisja danych zawsze aktywna”. Jeśli masz system w języku angielskim, to opcję tę znajdziesz pod nazwą „Mobile Data Always Active”. Domyślnie ta opcja będzie włączona, czyli zaznaczona. Wystarczy, że odznaczysz tę opcję, dotykając niewielkiego suwaka obok. Teraz dane komórkowe i Wi-Fi powinny działać poprawnie i odpowiednio ze sobą współpracować. Nawet jeśli zostawisz włączony transfer danych podczas korzystania z Wi-Fi, to Android nie powinien go używać i automatycznie przejdzie na korzystanie z sieci Wi-Fi.

2. Ręcznie wyłącz transfer danych, gdy korzystasz z Wi-Fi

Jeśli powyższa opcja nie rozwiązała problemu, to najprostszym rozwiązaniem jest ręczne wyłączenie transferu danych (danych komórkowych), gdy korzystamy z Wi-Fi. Zużycie danych podczas korzystania z Wi-Fi występuje tylko wtedy, gdy pozostawimy transfer danych włączony w tle. Jeśli jednak ręcznie go wyłączymy, to problem nie powinien występować.

Wystarczy, że w trakcie korzystania z sieci Wi-Fi wysuniesz pasek z przełącznikami sieci, trybu samolotowego, jasności i innych elementów. Znajdź na tej liście „Transfer danych” (lub „Dane komórkowe” bądź "Mobile Data" jeśli masz system po angielsku) i odznacz je, gdy jesteś w domu lub w pracy i korzystasz z Wi-Fi.

Wyłącz dane komórkowe podczas korzystania z Wi-Fi

Minusem tego rozwiązania jest tylko to, że jeśli wyjdziesz poza zasięg swojej sieci Wi-Fi, to twój smartfon nie przełączy się automatycznie na transfer danych (tak się dzieje tylko wtedy, gdy transfer danych jest pozostawiony włączony w tle). Konieczne będzie samodzielne włączenie danych komórkowych za pomocą tego samego przełącznika, którego użyliśmy do wyłączenia transferu danych.