Google Earth Download

Google Earth to program umożliwiający przeglądanie w 3D obiektów i miejsc znajdujących się na naszej planecie. Ten wirtualny glob to obecnie produkt Google'a. Wcześniej nazywał się EarthViewer 3D, a za jego rozwój odpowiadała firma Keyhole. Keyhole był projektem finansowanym przez... CIA. Potem spółkę przejął Google.

Aplikacja wykorzystuje zdjęcia satelitarne, lotnicze i dane uzyskane dzięki technologii GIS 3D (system informacji geograficznych - geographic information system). Występuje w dwóch wariantach - bezpłatnym dla użytkowników prywatnych i komercyjnym dla biznesu (Google Earth Pro).

Z programu można korzystać na kilka sposobów - pierwszy wiąże się z pobraniem i zainstalowaniem samodzielnej aplikacji na dysku twardym komputera, drugi wymaga instalacji wtyczki do przeglądarki, trzeci skierowany jest do użytkowników mobilnych korzystających z iPhone'ów lub telefonów z Androidem.

Google Earth ma wiele zastosowań. Może być np. wykorzystywany do analizowania skutków katastrof naturalnych, uczenia geografii w szkole, wytyczania tras dojazdu, zapoznawania się z najważniejszymi miejscami na naszej planecie (zabytkami, formacjami naturalnymi, miastami).

Aplikacja jest zintegrowana z Wikipedią. Umożliwia to szybkie uzyskiwanie dodatkowych informacji (tekstów, zdjęć) na temat oglądanych obiektów. Zdjęcia są także dostępne w ramach innej zintegrowanej usługi - Panoramio. Dodatkowe dane są widoczne w warstwie mapy nazywanej Geographic Web.

Dodatkowo Google Earth wyposażono w symulator lotu, który pozwala zasiąść za sterami myśliwca czy awionetki i przelecieć dowolny dystans. Aplikacja ma także moduł Google Sky. Umożliwia on przeglądanie map nieba z dowolnego miejsca na Ziemi. Dane są prezentowane prawie w czasie rzeczywistym (aktualizacja co 5 min.).

Kolejna ciekawa funkcja to Google Street View, znana także z Map Google. Dzięki niej można wybrać się na wirtualny spacer ulicami niektórych miast (od niedawna także polskich). Moduł Google Ocean daje nam z kolei możliwość wybrania się na podwodną wyprawę i poznania kształtu dna morskiego.

Użytkownicy Google Earth mogą od pewnego czasu przeglądać także inne ciała niebieskie. Chodzi o Marsa i Księżyc. Obrazy te mają oczywiście wyłącznie charakter poglądowy. Wysoka szczegółowość zapewniana jest jedynie na Ziemi. Zazwyczaj widać obiekty, które mają co najmniej kilkanaście metrów średnicy lub długości. W niektórych przypadkach (Czechy, Słowacja, Niemcy, USA) wystarczy jeden metr.