CDex Download

Nie każdy lubi żonglować wieloma płytami podczas słuchania swojej ulubionej muzyki. Jeśli jeszcze posiadamy wysokiej klasy sprzętu HiFi ze zmieniarką płyt, problem jest tym bardziej denerwujący. Na szczęście w każdej chwili możemy całą swoją kolekcję ulubionych płyt AudioCD przenieść na dysk twardy komputera lub pamięć przenośną w postaci plików muzycznych w wybranym formacie.

CDex to bardzo dobry, niezwykle popularny i co najważniejsze, zupełnie darmowy program służący przede wszystkim do konwersji dźwięku z płyt AudioCD do plików muzycznych w takich formatach jak najpopularniejszy MP3, jak również OGG, WAV, VGF, APE i wiele innych.

Oczywiście to tylko jedna, podstawowa funkcja z wielu innych. Oprócz konwertowania z płyt AudioCD istnieje możliwość przerabiania nieskompresowanych plików WAV na MP3 oraz odwrotnie. Bardzo przydatną opcją jest możliwość pobrania szczegółowych danych o utworze z bazy CDDB, dzięki czemu w jednej chwili wiemy z jakiego albumu pochodzi dana piosenka, kto jest jej wykonawcą, z którego roku pochodzi etc.

Na deser dostajemy wiele funkcji korekcji dźwięku – normalizacja poziomów głośności, usuwanie szumu, trzasków, początkowych i końcowych fragmentów ciszy etc. Na koniec warto wspomnieć o tym, że CDex wspiera tzw. tagi, czyli informacje o plikach MP3 w standardzie ID3 V1 i V2. Oprócz tego możemy tworzyć listy odtwarzania w formacie PLS i M3U.