BitTorrent Download

Wymiana plików między użytkownikami w sieci to obecnie podstawowa funkcjonalność Internetu, zaraz po wyszukiwaniu informacji i komunikacji za pomocą maili i komunikatorów. O ile wysłanie kilku zdjęć komuś bliskiemu nie stanowi żadnego problemu, to już ściągnięcie ściągnięcie ogromnej paczki zdjęć, muzyki czy filmów może stanowić ogromny problem. Wtedy z pomocą przychodzi program BitTorrent.

BitTorrent to jeden z najpopularniejszych programów do wymiany plików w sieci P2P. Program służy do pobierania udostępnianych przez użytkowników z całego świata najróżniejszych danych, od muzyki, przez filmy, gry po oprogramowanie i dokumenty. Materiały te rozpowszechniane są pod postacią niewielkich plików z rozszerzeniem .torrent. Należy jednak pamiętać, że w sieci pojawia się mnóstwo nielegalnych materiałów, których ściąganie może wiązać się z konsekwencjami natury prawnej.

Oczywiście program oprócz podstawowej funkcji ściągania i udostępniania plików posiada szereg innych możliwości, które poprawiają komfort pracy przy dużej ilości materiałów. Do ciekawych funkcji programu BitTorrent należy między innymi możliwość ściągania dużej ilości plików jednocześnie, kolejkowania zadań i nadawania im priorytetów, jak również katalogowania ściągniętych danych czy ustawiania limitu transferu i prędkości.

Nie mogło również zabraknąć funkcji wyświetlania szczegółowych danych na temat pobieranego pliku. Jeśli więc ściągamy zdjęcia, dowiemy się jaką mają rozdzielczość, film zaś sprawdzimy pod kątem oferowanego dźwięku etc. Nie zabrakło również statystyk transferu oraz możliwości sprawdzenia liczby peerów i seedów, listy trackerów czy klientów. Z pewnością osoby, które ściągają dużą ilość danych docenią funkcję automatycznej hibernacji lub wyłączania komputera po ściągnięciu wszystkich pozycji z aktywnej listy.

Należy pamiętać, że program BitTorrent posiada komponenty reklamowe adware, jednak nie są one szkodliwe dla komputera – działanie ogranicza się do wyświetlania reklam, dzięki czemu program pozostaje w pełni darmowy. Należy jednak uważać podczas instalacji, gdyż kreator proponuje instalację paska narzędziowego oraz podmianę domyślnej przeglądarki ze stroną startową – aby tego uniknąć, podczas instalacji należy odznaczyć odpowiednie opcje.