GMail Drive Download

GMail Drive (nie mylić z Google Drive) to prosty, niewielki program, dzięki któremu konto e-mailowe Gmail zaczyna funkcjonować w systemie Windows jak wirtualny dysk twardy. Jest on widoczny na tej samej zasadzie co pozostałe napędy. Można uzyskać do niego dostęp z poziomu Mojego komputera.

GMail Drive tworzy wirtualny system plików bazujący na zawartości Gmaila. W ramach folderu aplikacji można tworzyć nowe katalogi oraz przerzucać do nich pliki metodą przeciągnij i upuść - tak samo jak w przypadku partycji na lokalnym dysku twardym.

Dodanie nowego pliku do GMail Drive'a tworzy w poczcie Gmail e-mail z załącznikiem. Ten załącznik to właśnie utworzony przez użytkownika plik. Program automatycznie sprawdza zawartość Gmaila używając wbudowanej w niego wyszukiwarki. Znajduje nowe pliki i aktualizuje swój katalog na komputerze.

Korzystając z GMail Drive'a należy pamiętać o kilku ograniczeniach. Po pierwsze, maksymalny rozmiar pliku to 25 MB (taki sam jak maks. rozmiar załącznika w Gmailu). Po drugie, katalog w Moim komputerze nie ma przypisanej litery dysku. Nie można więc z niego korzystać w menedżerach plików używających trybu konsoli.

GMail Drive nie działa z kontami w ramach platformy Google Apps (Gmail i inne usługi online w domenie firmowej). Program nie jest wspierany przez Google'a. W związku z tym zmiany w Gmailu (np. aktualizacje aplikacji) mogą prowadzić do tego, że GMail Drive przestanie na jakiś czas działać (do czasu jego aktualizacji).

Do jednego konta Gmail może logować się więcej niż jedna osoba (wystarczy wysłać znajomym login i hasło). Dzięki temu GMail Drive może funkcjonować jako serwer plików ułatwiający np. dystrybucję dokumentów w małej firmie czy grupie studenckiej. Dostępna przestrzeń w Gmailu i GMail Drive'ie to ok. 10 GB.