Dopamine Download

Dopamine jest lekkim odtwarzaczem muzycznym szybko i wygodnie porządkującym naszą bibliotekę w komputerze. Pozwala na obsługę wielu popularnych plików muzycznych, w tym również FLAC. Program jest też elastyczny, a wyglądem dostosowany do najnowszych wymagań systemu Windows.

Podczas pierwszego uruchomienia przechodzimy przez krótki tutorial czy też przygotowanie, kiedy to możemy wybrać motyw wyglądu dla Dopamine (jasny albo czarny), a także spersonalizować język (nie ma polskiego) i bibliotekę mediów, która zostanie stworzona na podstawie utworów zapisanych w naszym komputerze. Następnie, po wykonaniu wszystkich tych czynności, zostajemy przeniesieni do ekranu głównego tego odtwarzacza mediów.

Dopamine został podzielony na prosty, przejrzysty wygląd. W górnej części programu mamy krótki pasek narzędziowy z widokiem kolekcji, ustawieniami oraz informacjami na temat twórców. nieco poniżej - dostęp do najpopularniejszych kategorii utworów. A więc - artystów, gatunków, albumów, piosenek, list odtwarzania i muzyki w chmurze.

Poniżej mamy już właściwy widok okna Dopamine. Czyli listę wszystkich utworów lub wszystkich albumów. Tutaj Dopamine nie odbiega w żaden sposób od klasycznych odtwarzaczy muzyki, których tak wiele znajdziemy na system Windows. Warto też wspomnieć o pasku wyszukiwania w prawym górnym rogu, jak również przycisku przełączenia do mini odtwarzacza.

U dołu głównego okna znajdziemy poziomy pasek z przyciskami jak odtwarzanie, pauza czy zapętlanie utworu. A także tytułem i wykonawcą odtwarzanej właśnie piosenki. Możemy też zmienić natężenie odtwarzanej muzyki.

Jeżeli chcemy spersonalizować ustawienia tego programu do słuchania muzyki, należy skorzystać z przycisku "Settings" w górnej części okna. Ustawienia Dopamine podzielone są na pięć zakładek:

  • collection - biblioteka muzyki
  • appearance - wygląd programu
  • behaviour - zachowanie programu
  • playback - odtwarzanie
  • startup - uruchamianie

W pierwszej zakładce możemy dodać foldery z muzyką do Dopamine, folder drugi natomiast pozwala na zmianę wyglądu, czyli motywu programu. Można też z jego poziomu zmienić język programu, ustawić przeźroczystość oraz analizę spektrum. Ciekawą opcją jest funkcja "Follow the Windows color", która pozwala na ustawienie tych samych kolorów, jak w motywie dla naszej wersji Windows 10.

Z poziomu zakładki "Behaviour" możemy spersonalizować powiadomienia, oceny piosenek itp. Z kolei zakładki "Playback" i "Startup" pozwalają na wprowadzenie mniejszych zmian. Dopamine obsługuje również skróty klawiszowe. Pełną listę skrótów klawiszowych znajdziemy w zakładce "Information". Są tam też wyszczególnione wszystkie typu obsługiwanych formatów plików muzycznych: MP3, WMA, OGG, FLAC, M4A, AAC oraz WAV.

Warto wspomnieć na koniec o dodatkowych funkcjach programu takich jak tworzenie i importowanie playlist (M3U, ZPL), zestawienia najczęściej odtwarzanych albumów z muzyką, zapisywanie ocen piosenek do plików meta utworów czy możliwość wyświetlania utworów według długości trwania. Oprócz mini playera dostępny jest też odtwarzacz "nano", czyli zupełnie minimalistyczny. Możemy go przypiąć "Zawsze na wierzchu".