Syncthing Download

Syncthing to open-sourcowe narzędzie, umożliwiające bezpośrednią synchronizację plików pomiędzy urządzeniami w Internecie lub w sieci. Zaletą Syncthing, w odróżnieniu od Dropboksa, OneDrive czy Dysku Google, jest fakt, że podczas synchronizacji pliki przesyłane są bezpośrednio między komputerami bez serwerów pośredniczących. Żadne nasze pliki nie są zapisywane na serwerach usługodawców - nasze komputery nawiązują bezpośrednie połączenie i synchronizują zawartość wybranych folderów.

Syncthing działa w formie serwera, który uruchamiamy na wszystkich komputerach, z których korzystamy. Konfiguracja odbywa się za pomocą przeglądarki, gdyż aplikacja posiada interfejs webowy. Dostęp do usługi możliwy jest pod adresem http://127.0.0.1:8080

Konfiguracja nie stanowi wielkiego problemu - każdy komputer z zainstalowanym Syncthing ma generowany swój własny, unikatowy identyfikator. Wystarczy sparować komputery poprzez podanie ich identyfikatorów na każdym urządzeniu, a następnie uaktywnić współdzielenie folderu ze sparowanym komputerem. Domyślnie współdzielony jest folder "Sync" w katalogu użytkownika, ale możemy dodać dowolną ilość udostępnianych folderów.

Dokładny poradnik konfiguracji można znaleźć w naszym poradniku o tym, jak synchronizować pliki bezpośrednio między komputerami, bez chmury i pośredników.