BitTorrent Sync Download

BitTorrent Sync to jedna z najnowszych aplikacji firmy BitTorrent, która wykorzystuje znany i powszechnie używany protokół P2P do synchronizacji danych pomiędzy naszymi urządzeniami. Na chwilę obecną aplikacja potrafi prowadzić wymianę plików pomiędzy użytkownikami Windowsa, OS X oraz Linuksa i pozwala na zbudowanie sieci udostępnianych folderów.

Program działa na dość prostej zasadzie - podczas instalacji tworzymy folder BTSync, do którego będą synchronizowane pliki z innych komputerów. Folder ten będzie automatycznie synchronizowany z innymi urządzeniami, ale też przede wszystkim będzie agregatorem danych pobieranych z innych komputerów. Jest to dość podobny proces do tego, który dokonujemy w przypadku instalacji Dropboksa czy SkyDrive. To, co jednak wyróżnia BitTorrent Sync, to możliwość podpięcia dodatkowych folderów (w dowolnej ilości) znajdujących się w dowolnym miejscu na dysku i udostępnienia ich znajomym czy rodzinie bez potrzeby przenoszenia zawartości do folderu BTSync.

Każdy podpięty do udostępnienia folder otrzymuje tzw. sekret, czyli klucz, który należy wpisać na innych komputerach, aby uzyskać dostęp do danej zawartości. Udostępnione foldery widzimy cały czas na liście, a w razie wypadku zgubienia klucza dostępu wystarczy tylko kliknąć na katalog prawym przyciskiem myszy i wybrać “Copy secret”. Aby nasi znajomi lub współpracownicy mogli korzystać z naszych danych należy przesłać im kod do wklejenia w programie.

Użytkownicy udostępniając swoje dane mają cały czas kontrolę nad tym, kto i w jaki sposób używa ich plików. W zaawansowanych opcjach wybranego folderu znajdziemy dwa rodzaje sekretów - jeden udostępnia folder z pełnymi prawami dostępu, natomiast drugi daje dostęp w formie “tylko do odczytu”. Możemy także wygenerować tymczasowy kod, który będzie aktywny przez 24 godziny i da określony typ dostępu. Jest to przydatna opcja, jeżeli posiadamy już wcześniej udostępnione foldery dla kilku osób i chcemy tylko na chwilę wpuścić kogoś do środka.