Scribus Download

Scribus to w pełni bezpłatne rozwiązanie do składu tekstu i tworzenia różnorakich publikacji. Za pomocą Scribusa zaprojektujemy broszury, biuletyny, jak również przygotujemy gazety, a nawet przy odrobinie wysiłku książki. Łatwość obsługi i brak opłat za użytkowanie programu sprawiają, że jest to idealne narzędzie do zastosowań DTP. Program zalicza się do tej samej kategorii, co QuarkXPress oraz Adobe InDesign.

Scribus posiada funkcję importowania plików graficznych do tworzonej publikacji. Radzi sobie zarówno z paletami kolorów RGB jak i CMYK. W programie można tworzyć dokumenty o dowolnym układzie stron - do wyboru są układy o pojedynczej, podwójnej, składanej potrójnej oraz poczwórnej stronie. Można oczywiście zdefiniować wszystkie marginesy i spady, jak również orientację i rozmiar strony. Ciekawym rozwiązaniem jest szablon gazety, czy inne motywy pozwalające na szybkie stworzenie dokumentu.

Interfejs programu jest prosty w obsłudze i przejrzysty, a do tego aplikacja zawiera zintegrowane polskie tłumaczenie. Dzięki temu stworzenie atrakcyjnie wyglądających publikacji nie sprawia żadnych problemów. Na plus należy zaliczyć przyjazną i otwartą społeczność zbudowaną dookoła Scribusa, co zaowocowało stworzeniem dedykowanej strony w portalu Wiki.

Początkujące osoby mogą skorzystać z gotowych szablonów dokumentów. Znajdziemy tu kilka gotowców biuletynów, broszur, kart, plakatów, prezentacji PDF oraz wizytówek.

Uwaga! Do prawidłowego działania programu wymagana jest biblioteka GPL GhostScript.