SpaceMonger Download

SpaceMonger to program, za pomocą którego użytkownik może przeanalizować wybraną partycję dyskową i sprawdzić, które katalogi na dysku zajmują najwięcej miejsca. Program może być zainstalowany w klasyczny sposób, jak również w wersji portable, co umożliwi przenoszenie aplikacji na przenośnym dysku pomiędzy komputerami.

Interfejs programu jest dość prosty i minimalistyczny, dzięki czemu obsługa aplikacji nie sprawi problemów nawet początkującym użytkownikom. Z lewej strony znajdziemy listę ikon przedstawiających partycje dyskowe. Pracę z programem możemy rozpocząć od podwójnego kliknięcia w wybraną partycję - SpaceMonger rozpocznie analizowanie, a my będziemy mogli na bieżąco śledzić postęp dzięki podglądowi. Po ukończeniu skanowania możemy przejrzeć efekt w postaci mapy drzewa bądź statystyk.

Mapa drzewa przedstawia graficzną reprezentację tego, w jaki sposób powierzchnia dyskowa jest zajmowana przez dane pliki lub katalogi. Każdy plik lub folder przyjmuje postać prostokąta, którego wielkość jest uzależniona od rozmiaru elementu, który reprezentuje. Dodatkowo wszystkie prostokąty oznaczone są określonymi kolorami, dzięki czemu łatwo oddzielić pliki od folderów. Wyniki w mapie drzewa możemy także przybliżać lub oddalać, co pozwala na przeanalizowanie większej ilości szczegółów.

Z kolei sekcja “Statystyki” wyświetla zebrane informacje w postaci diagramu kołowego, który pokazuje poziom wykorzystania dysku przez muzykę, filmy, programy oraz inne elementy. Mamy także dostęp do innych danych, takich jak rozmiar dysku bądź ciekawostek typu ”średni rozmiar pliku na dysku”.

Dodatkowo możemy używać wyszukiwarki, która pozwala na znalezienie danego pliku lub folderu w celu zlokalizowania go na mapie drzewa. Program jest lekki, nie zabiera zbyt dużo zasobów systemowych i świetnie nadaje się do analizowania naszych dysków w celu zrobienia szybkiego porządku i pozbycia się folderów, które zajmują najwięcej miejsca na dysku.