CleanDisk Download

Większość dostępnych obecnie aplikacji do oczyszczania i porządkowania dysku twardego to kombajny, które oferują wiele dodatkowych funkcji. Przykładowo znany CCleaner ma również m.in. menedżera autostartu i listę zainstalowanych programów z możliwością ich usunięcia. Może także naprawiać rejestr. CleanDisk jest inny.

Ten program należy do grupy usług minimalistycznych, wyposażonych w niezbyt ładny, ale wcale przez to nie mniej intuicyjny interfejs. Na górze znajduje się okno ze ścieżkami skanowania. Możemy dodać tutaj całe partycje lub określone katalogi. CleanDisk będzie pracował wyłącznie w obrębie tych folderów.

Na dole znajdują się dwie listy. Po lewej mamy aktywne zadania takie jak np. usuń pliki tymczasowe albo wyczyść pliki cookie Internet Explorera. Po prawej znajdują się akcje dostępne, które możemy aktywować przenosząc je na listę z lewej. Używamy w tym celu strzałek między oboma panelami.

Zestawy zadań można zapisywać i ładować z dysku twardego. Ułatwia nam to pracę wtedy, gdy mamy np. dwie procedury oczyszczania - jedną szybką, wykonywaną chociażby 2-3 razy w tygodniu i drugą dłuższą, pełną, realizowaną kilka razy w miesiącu.

Ostatni krok to kliknięcie przycisku Scan. Po zakończeniu analizy CleanDisk wyświetli listę plików, które nadają się do usunięcia. Kasowanie może być wybiórcze lub hurtowe - wystarczy zaznaczyć wszystkie pliki i wydać odpowiednie polecenie. Aplikacja nie dysponuje niestety wbudowanym harmonogramem zadań.