Wireshark Download

Wireshark to darmowe narzędzie typu open-source, za pomocą którego możemy przechwycić oraz w interaktywny sposób przeglądać pakiety i ruch w sieci komputerowej. Należy do grupy programów typu sniffer. Program wyznacza standardy w kwestii analizowania i nasłuchiwania połączenia sieciowego. Aplikacja z założenia działa w trybie pasywnym, dzięki czemu sama nie wysyła żadnych danych pakietowych,a jedynie sama zbiera inforfmacje na podstawie przechwytywania komunikatów.

Wireshark posiada mnóstwo funkcji, które są pomocne przy analizie pakietów. Przede wszystkim pozwala na dogłębną inspekcję setek protokołów i jest w tej kwestii wciąż aktualizowany. Przechwycone dane możemy analizować na bieżąco, ale mamy także możliwość ich zapisania i przeglądania w momencie, gdy żaden interfejs sieciowy nie jest dostępny. Wireshark podczas skanowania sieci wyświetli adresy IP, protokoły, a także umożliwi automatyczną transkrypcję adresów IP na nazwy domen.

Jak na program do zaawansowanych zastosowań administratorskich, Wireshark posiada dość prosty w obsłudze interfejs. Pomimo tego, aby wykorzystać w pełni wszystkie dostępne opcje, należy posiadać dość sporą wiedzę na temat działania sieci. W związku z tym zalecany jest szczególnie administratorom sieci oraz osobom, których praca wiążę się z analizowaniem połączeń sieciowych.