VLC for Linux Download

VLC, wcześniej znany jaki VideoLAN Client, zrodził się w formie projektu w École Centrale Paris, w celu stworzenia odtwarzacza mediów, który byłby w stanie odtworzyć wszelkiego rodzaju pliki audio, wideo oraz dane strumieniowe. Parafrazując znaną reklamę telewizyjną, tak właśnie powstał odtwarzacz VideoLan Client znany teraz pod nazwą VLC Media Player.

Pomyślcie o programie podobnym do Windows Media Player a będziecie mieć ogólny obraz VLC przed sobą. VLC potrafi odtwarzać większość popularnych formatów audio takich jak OGG, MP3, WAV czy WMA i większość plików wideo, np. AVI, MPEG czy WMV. Lecz to nie wszystko na co stać VLC. Kluczową zaletą tego odtwarzacza jest to, że nie potrzebujemy dodatkowych kodeków, weźmy na przykład odtwarzanie filmów DVD, dzięki VLC Media Player kodeki takie jak WinDVD czy PowerDVD są nam niepotrzebne.

Program sam w sobie wygląda dosyć skromnie, jak jedna z mini skórek dla odtwarzacza Windows Media Player, różnica jest taka że wraz z włączeniem ulubionego filmu nie otrzymujemy dodatkowych informacji i wyskakujących okien, które wyświetlają informacje o braku kodeków dla MP4, FLAC czy Raw DV. Te wszystkie kodeki są także wbudowane w nasz player, dlatego VLC jest bardzo wygodne w użytkowaniu, a wraz z nowymi wydaniami wzrasta liczba obsługiwanych formatów i kodeków. Jedno z ostatnich uaktualnień dodało obsługę WMV9 i Flash video.

VLC Media Player posiada także wiele skórek, wszystkie są darmowe i można je pobrać z sieci. Dzięki temu wszyscy którzy cenią wygląd ponad wszystko mogą upodobnić ten doskonały odtwarzacz do Windows Media Player, systemu Vista czy Mac OS X, lub pójść własną drogą i stworzyć coś oryginalnego i krzykliwego. Interfejs jak i sam wygląd odtwarzacza jest bardzo prosty. Przyciski odpowiadające za kontrolę odtwarzanego materiału są umieszczone pod paskiem postępu odtwarzania, są to play, pauza, cofnij itp. – lecz to nie wszystko, VLC posiada także zaawansowane opcje takie jak graficzny korektor, możliwość skorygowania kolorów dla wyświetlanego obrazu, możliwość zrobienia zrzutu ekranu z klatką filmy wideo lub stworzenia tapety.

Odtwarzając film DVD mamy nad nim pełną kontrolę. Dzięki VLC możemy włączyć tryb pełnoekranowy, wtedy wszystkie opcje programu znikają i pozostaje nam się już tylko cieszyć pięknym obrazem naszego filmu. Obraz odtwarzany jest płynnie, nawet na stosunkowo słabych maszynach opartych na procesorach starszej generacji, takich jak Athlon XP 2000+.
VLC dostępny jest dla Windowsa, Maca, Linuksa, BeOS oraz BSD, i wszystkie wersją są wydane pod licencją GNU (General Public Licence). Nieważne na jakim systemie pracujesz, możesz zawsze używać odtwarzacza VLC całkowicie za darmo. Możesz także rozpowszechniać program (oczywiście nie pobierając za to opłat) lub nawet pomagać przy jego rozwoju, tak długo jak długo będziesz trzymał się zasad zawartych w licencji.

VLC Media Player pozwala Ci na oglądanie filmów DVD na Twoim komputerze bez konieczności kupowania komercyjnych kodeków, dzięki czemu możesz zaoszczędzić pieniądze. Co więcej, oprócz popularnych formatów VLC jest w stanie odtworzyć bezstratne formaty takie jak FLAC, żaden inny odtwarzacz nie zaoferuje Ci tak bogatej oferty, i to za darmo!

VLC Media Player jest jednym z wielu darmowych programów tego typu, lecz jest jednym z najlepszych.
Jest on obowiązkową pozycją dla ludzi którzy lubią oglądać filmy i słychać muzyki, jeżeli macie jakiś plik audio lub wideo, po prostu wrzućcie go do VLC i cieszcie się czystą muzyką i wspaniałym obrazem.