1. Star Wars: The Old Republic

Przenosimy się w świat Gwiezdnych Wojen, ale nie w czasy Luke'a Skywalkera czy Qui Gon Jinna. Star Wars: The Old Republic rozgrywa się w dalekiej przeszłości. Świetna zabawa, w której możemy wcielić się w sitha, rycerza Jedi czy kosmicznego przemytnika.

Zalety: Grafika! Świetne animacje, rozbudowana fabuła i wielki świat do eksploracji

Wady: Ograniczenia dla darmowych użytkowników.

2. TERA Rising


Klasyczne fantasy, w którym uganiamy się za potworami i wykonujemy różnorakie questy. Gra udostępniona jest na zasadzie free-to-play, a to oznacza, że nie wszystkie elementy dostępne są zupełnie za darmo. Do dyspozycji mamy konta nowicjusza i weterana - w zależności, czy graliśmy już w grę, czy dopiero zaczynamy zabawę.

Zalety: Ambitna, świetna grafika, nowe lokacje, stały rozwój gry.

Wady: Mikrotransakcje, ograniczenie świata dla darmowych graczy. Słaby crafting.

3. PlanetSide 2


Coś dla miłośników starych, dobrych strzelanek. W grze wcielamy się w kosmicznego żołnierza zmagającego się z licznymi przeciwnikami. Możemy dołączyć do jednej z 3 frakcji, które zmagają się na ogromnych, widowiskowych polach bitwy.

Zalety: Bogaty FTPS stawiający nie tylko na rozwałkę, ale również strategię i planowanie. Dopracowana kooperacja z innymi graczami.

Wady: Spore wymagania sprzętowe.

4. Neverwinter


Pamiętacie Neverwinter Nights? Kultowa już gra RPG została przeniesiona do internetu. Teraz razem z innymi śmiałkami możemy przemierzać krainy świata Forgotten Realms. Fantasy w najczystszej postaci :)

Zalety: Świetnie odwzorowany świata AD&D, dopracowana grafika, bardzo dobry system PvP.

Wady: Standardowy MMORPG pozbawiony nowości, trochę zachowawczy.

5. Lord of the Rings Online


Darmowa gra online pozwalająca nam wniknąć do świata Władcy Pierścieni. Akcja rozgrywa się w czasach kiedy Frodo Baggins podróżował z pierścieniem do Mordoru, a Sauron gromadził armie orków na podbój zachodu. W ramach bezpłatnego konta nie możemy niestety korzystać ze wszystkich funkcji.

Zalety: Świetne odwzorowanie Śródziemia, wiele ciekawych pomysłów i możliwość personalizacji ustawień.

Wady: Linearne questy, trochę mało ciekawych fabuł i zadań do wykonania.

6. Everquest 2


Jedna z najstarszych gier MMORPG. Klasyczne fantasy, wiele ras i zawodów do wyboru. Wielki świat do przemierzenia. Darmowe konto posiada parę ograniczeń w porównaniu z płatną wersją Everquest 2.

Zalety: Szeroki, rozbudowany świat i ogromna liczba questów.

Wady: Wymagania sprzętowe.

7. RIFT


Klasyczne fantasy ze smokami, czarownikami, elfami i licznymi questami do wykonania. Do wyboru mamy 6 ras i 5 klas postaci, które oczywiście możemy rozbudowywać. Na uwagę zasługuje grafika zastosowana w grze.

Zalety: Ciekawy PvP, szeroki i piękny świat do eksploracji, system rozbudowy klas postaci.

Wady: Problemy ze zbalansowaniem postaci, gra zbliżona jest mocn do World of Warcraft, ale nie tak dopracowana.

8. Aion


Dostępna już od jakiegoś czasu na rynku darmowa gra twórców Guild Wars czy Lineage 2. Ogromne lokacje, możliwość walki w ramach 2 frakcji, a także ciekawa funkcja PvPvE. To platforma, w ramach której mierzymy się nie tylko z innymi graczami, ale również sztuczną inteligencją.

Zalety: Kompletny, rozbudowany świat fantasy, wiele profesji postaci, swobodna kontrola postaci.

Wady: Linearna rozgrywka, czasami zbyt łatwe zadania do wykonania.

9. Age of Wushu


Tym razem przenosimy się do Azji i settingu fantasy nawiązującego do starożytnych chińskich walk. Gra różni się nieco od typowych MMORPG - brakuje tutaj levelowania czy standardowego rozwoju postaci. Bardzo dużą rolę odgrywa natomiast reputacja, mająca wpływ na to jak nasza postać jest odbierana przez innych.

Zalety: Pełen darmowy dostęp do wszystkich funkcji gry.

Wady: Skomplikowany system walk, nieco stara grafika.

10. Dungeons and Dragons Online


Darmowe konto umożliwia dostęp jedynie do otwartych stref, ras i klas postaci. Za pełen dostęp przyjdzie nam zapłacić, ale jeżeli chodzi o samą rozrywkę, bezpłatne konto w zupełności wystarczy. D&D Online oferuje zabawę w klasyczne fantasy, w ramach którego mamy dostęp do instancji o różnym stopniu trudności, ciekawego systemu walki oraz zaawansowanego rozwoju postaci.

Zalety: System walki, grafika, rozbudowany, kompletny świat.

Wady: Ograniczenia dla darmowych graczy.