Jak wymusić tryb pełnoekranowy w dowolnej aplikacji na Androidzie bez roota

Niektóre aplikacje w Androidzie wyświetlają się w trybie pełnoekranowym, czyli bez paska statusu (na górze) i paska nawigacyjnego (na dole, jeśli go posiadamy przez brak przycisków fizycznych). Dzięki temu mamy więcej ekranu na właściwą aplikację. Niestety, nie każda aplikacja to obsługuje, ale możemy taką funkcjonalność wymusić w inny sposób.

Tryb pełnoekranowy (aka tryb imersji - Immersive Mode) to tryb, w którym aplikacja wypełnia cały obszar naszego ekranu i nie zostawia miejsca na dolne przyciski czy pasek statusu na górze. Oczywiście możemy je wysunąć w odpowiedni sposób (np. przesunięciem palca lub stuknięciem w odpowiednie miejsce na ekranie), ale przez większość czasu mamy na całym ekranie tylko właściwą aplikację.

Google wprowadza stopniowo do swoich aplikacji taki tryb - np. w Chrome 42 można już go uaktywnić. Niektóre czytniki książek, jak aplikacja Amazon Kindle, również posiada taką funkcję. Niestety na wszechobecny tryb pełnoekranowy trochę poczekamy, ale jeżeli chcemy go wymusić w jakieś aplikacji, która jeszcze tego nie obsługuje, to wystarczy aplikacja GMD Immersive.

Wymuszanie trybu pełnoekranowego w dowolnej aplikacji na Androidzie bez roota

Zaletą GMD Immersive jest to, że nie wymaga roota - aplikację możemy pobrać od razu ze Sklepu Play i skorzystać z niej błyskawicznie bez wykonywania żadnych zaawansowanych operacji czy modyfikacji.

Pobierz GMD Immersive ze Sklepu Play

Po pobraniu i uruchomieniu aplikacja wyświetli stałe powiadomienie na górnym pasku. Za jego pomocą możemy włączać tryb pełnoekranowy w dowolnym miejscu. Nie musimy nawet niczego konfigurować.

Wystarczy, że udamy się do jakieś aplikacji, np. do Gmaila, a następnie wysuniemy górny pasek powiadomień. Znajdziemy tam stałe powiadomienie od GMD Immersive z trzema pomniejszymi ikonkami. Dotknięcie któreś z nich sprawi, że przełączymy się do innego trybu wyświetlania.

Ikona z dwoma paskami to tryb standardowy, w którym wyświetla się zarówno górny pasek statusu jak i pasek nawigacyjny na dole. Druga ikona z jednym paskiem ukrywa dolny pasek nawigacji, ale pozostawia górny pasek statusu. Z kolei ostatnia ikona ukrywa obydwa paski i wyświetla całą aplikację w trybie pełnego ekranu.

Aby przywrócić paski, wystarczy przesunąć palcem od góry lub z dołu ekranu. Jeśli w telefonie nie posiadamy przycisków fizycznych (Home, Cofnij itp.) i mamy na stałe czarny pasek na dole ekranu, to warto w ustawieniach GMD Immersive odznaczyć jedną rzecz - wyświetlanie czerwonej linii wysuwania paska nawet wtedy, gdy jest on ukryty. W tym celu przechodzimy do opcji programu GMD, wchodzimy do zakładki "Trigger" i odznaczamy opcję "Show in Navigation (Show full screen trigger when navigation bar visible)".

GMD Immersive umożliwia także ustawienie pełnego ekranu na stałe dla wybranych aplikacji, dzięki czemu wszystko odbywa się automatycznie. Można to zrobić w zakładce "Applications" w ustawieniach programu. Jest to jednak funkcja zarezerwowana dla użytkowników, którzy wykupili pełną wersję programu (PRO). Jej koszt wynosi ok. 11 zł.

Komentarze