Jak włączyć FreeSync na karcie NVIDIA GeForce
Masz monitor kompatybilny z technologią FreeSync, ale używasz karty graficznej NVIDIA GeForce? Nic nie szkodzi! Teraz możesz włączyć FreeSync również na kartach GeForce. Są jednak pewne ograniczenia.
Gracze od dłuższego czasu narzekali na to, że NVIDIA nie oferuje żadnego wsparcia dla technologi FreeSync, czyli adaptacyjnego odświeżania ekranu w monitorach. Do tej pory konieczny był zakup karty AMD, aby cieszyć się z FreeSync. Posiadacze kart NVIDIA chcący skorzystać z adaptacyjnego odświeżania mogli tylko sięgnąć po autorską technologię G-Sync, która jest bardzo droga i znacznie podnosi cenę monitora, który jest z nią kompatybilny.
W końcu jednak piekło zamarzło i NVIDIA wprowadziła obsługę FreeSync na kartach GeForce. Odbywa się to poprzez funkcję G-Sync Compatible, która została dodana w najnowszych sterownikach NVIDIA i dodaje kompatybilność między monitorami FreeSync a technologią G-Sync. Nie obeszło się jednak bez pewnych ograniczeń.
Czego potrzebuję, aby skorzystać z FreeSync na karcie GeForce?
Bez dalszego przedłużania powiem krótko: wsparcie NIE jest dostępne dla absolutnie wszystkich połączeń GeForce’ów ze wszystkimi monitorami FreeSync.
Niekoniecznie wynika to ze złych zamiarów NVIDII. Po prostu technologia FreeSync też ma swoje wymagania, które muszą być spełnione, aby wszystko działało, więc musimy zadbać o to, aby zarówno karta graficzna obsługiwała odpowiednie standardy, jak i o to, aby monitor był połączony z kartą przez odpowiedni kabel.
Czego zatem potrzebujemy? Aby połączenie monitora FreeSync z kartą graficzną GeForce zadziałało, potrzebujesz:
- karty graficznej GeForce z serii Pascal (seria GTX 1000) lub nowszej
- monitora FreeSync (nie każdy jednak może być kompatybilny, na słabszych jakościowo jednostkach mogą występować problemy)
- połączenia karty graficznej z monitorem poprzez kabel DisplayPort 1.2a (brak obsługi HDMI)
- sterowników GeForce Game Ready w wersji 417.71 lub nowszej
Z pewnością zawodzi fakt, że FreeSync możemy włączyć tylko na kartach z serii Pascal (GTX 1000), Turing (RTX 2000) lub nowszych. W końcu G-Sync, czyli autorskie rozwiązanie NVIDII, działa nawet na kartach z serii GTX 600.
Czemu zatem FreeSync wymaga GeForce’a z nowszej serii? Wynika to z faktu, że do włączenia FreeSync na karcie GeForce konieczne jest połączenie karty z monitorem za pomocą kabla DisplayPort 1.2a, a ten standard obsługiwany jest tylko przez karty z serii Pascal lub nowsze. Nie ma opcji, żeby włączyć FreeSync na karcie GeForce przez HDMI, konieczne jest połączenie przez port DisplayPort.
Trzeba także pamiętać, że nasz sukces zależy od jakości naszego monitora z FreeSync. Oficjalnie NVIDIA przetestowała ponad 400 monitorów w tej technologii, ale znaczkiem certyfikatu jakości i kompatybilności (“G-Sync Compatible”) obdarowała tylko 12 z nich (lista na obrazku powyżej).
Nie oznacza to, że FreeSync na karcie GeForce można włączyć tylko na tych dwunastu certyfikowanych modelach – spróbować możemy absolutnie na każdym monitorze FreeSync, podłączonym do karty GeForce przez DisplayPort 1.2a. I w większości przypadków będzie to działać. Pokazuje to jednak, jak wysoko NVIDIA stawia poprzeczkę w kwestii wymagań jakościowych dotyczących specyfikacji monitorów, aby te zostały oficjalnie certyfikowane.
Jak włączyć FreeSync na karcie GeForce?
No dobrze, skoro wstęp i wymagania mamy za sobą, to pora zobaczyć, jak w ogóle włączyć FreeSync na karcie NVIDIA. Jeśli spełniamy wszystkie powyższe wymagania, czyli mamy monitor FreeSync podłączony do GeForce’a z serii Pascal lub nowsze za pomocą kabla DisplayPort 1.2a, to możemy uaktywnić funkcję FreeSync w panelu sterowania NVIDIA.
Kliknij prawym przyciskiem myszy na Pulpicie, a następnie wybierz “Panel sterowania NVIDIA”. Poczekaj, aż pojawi się okno z ustawieniami karty graficznej.
W Panelu sterowania NVIDIA wybierz w menu bocznym zakładkę “Zarządzanie ustawieniami 3D”. Po prawej stronie okna wyświetlą sie ustawienia 3D, podzielone na “Ustawienia globalne” oraz “Ustawienia programu”. Nas interesuje ta pierwsza zakładka, czyli “Ustawienia globalne”.
Znajdź w tym miejscu pole o nazwie “Technologia monitora” i wybierz “G-Sync Compatible”. Opcja ta sprawia, że monitor jest traktowany jako kompatybilny z G-Sync i aktywowana zostaje możliwość korzystania z tej technologii na monitorze FreeSync.
Po włączeniu tej opcji spójrz jeszcze raz na menu boczne w panelu sterowania NVIDIA. Teraz w sekcji “Wyświetlanie” powinna być dostępna nowa zakładka o nazwie “Konfigurowanie funkcji G-Sync”. Wejdź do niej.
Zaznacz w tym miejscu pole “Enable G-Sync, G-Sync Compatible”, a następnie pod spodem kolejne pole “Enable for windowed and full screen mode”. Zapisz zmiany przyciskiem “Zastosuj” u dołu ekranu. FreeSync jest teraz aktywowany i możesz go przetestować np. w ulubionej grze.