Jak skopiować zapisane hasła do sieci Wi-Fi w Androidzie (ROOT)

Po jednorazowym podłączeniu się do sieci Wi-Fi Android zapamiętuje hasło, dzięki czemu nie trzeba go wpisywać za każdym razem. Jeśli masz dużo zapisanych sieci, to warto zrobić ich kopię, aby odzyskać hasła np. w przypadku sformatowania telefonu. Jak to zrobić?

W Androidzie można zrobić kopię zapasową wielu elementów, ale co z naszymi zapisanymi połączeniami? Co z zapamiętanymi hasłami do sieci Wi-Fi? Co ze sparowanymi urządzeniami przez Bluetooth? Jeśli w waszym telefonie jest zapisanych sporo haseł do sieci Wi-Fi i sparowanych połączeń Bluetooth, to warto zrobić kopię zapasową tych danych. Przyda się, gdy np. zainstalujecie nowy ROM w Androidzie lub przywrócicie domyślne ustawienia telefonu.

Uwaga! Do wykonania kopii haseł Wi-Fi oraz sparowanych połączeń Bluetooth należy posiadać roota w Androidzie. Wymagany jest także Android w wersji 5.0 (Lollipop) lub nowszej.

Bez uprawnień roota nie będzie możliwe skorzystanie z poniżej opisanej aplikacji. Root nadaje uprawnienia administratorskie i sprawia, że aplikacja ma dostęp do danych, które normalnie są dla niej niedostępne.

Co zrobić, by skopiować zapisane hasła do sieci Wi-Fi?

Skorzystamy w tym celu z aplikacji PAIRS, która umożliwia – jak nazwa wskazuje – skopiowanie wszelkich „par” połączeń. Mowa tu o sparowanych połączeniach Wi-Fi (czyli zapamiętanych hasłach do poszczególnych sieci), a także o sparowanych urządzeniach Bluetooth. Mając kopię zapasową tych „par” będzie można ją przywrócić na innym urządzeniu lub po wyczyszczeniu telefonu ze wszystkich danych, a co za tym idzie nie będzie trzeba ponownie parować urządzeń oraz wpisywać haseł do sieci Wi-Fi, z którymi często się łączymy.

Pobierz plik APK z aplikacją PAIRS (załącznik pierwszego posta)

Plik APK należy zainstalować ręcznie w telefonie. W tym celu zapisz plik w pamięci urządzenia. Przejdź w Androidzie do „Ustawienia > Zabezpieczenia” i zaznacz pole „Nieznane źródła”, aby móc ręcznie instalować aplikacje. Gdy to zrobisz, uruchom dowolnego menedżera plików, udaj się do folderu z zapisanym plikiem APK i go uruchom.

Pojawi się instalator aplikacji PAIRS. Potwierdź instalację przyciskiem „Instaluj” i poczekaj, aż aplikacja zostanie dodana do telefonu. Gdy instalacja zostanie ukończona, uruchom aplikację.

Przy pierwszym uruchomieniu zostaniesz zapytany, czy chcesz nadać uprawnienia roota aplikacji PAIRS. Kliknij przycisk „Zezwól”, aby nadać uprawnienia. Jest to wymagane – bez uprawnień roota aplikacja się nie włączy i pojawi się tylko komunikat „This app requires root permission”. Jeśli masz ten komunikat, to znaczy, że musisz zrobić roota w Androidzie i nadać uprawnienia dla PAIRS.

Po uruchomieniu aplikacji dużej filozofii już nie ma. Zobaczysz prosty interfejs, podzielony na dwie sekcje – Bluetooth oraz Wi-Fi. W każdej sekcji znajdziesz przyciski Backup (Stwórz kopię zapasową), Restore (Przywróć kopię zapasową) oraz Delete (Usuń kopię zapasową).

Aby zrobić kopię zapamiętanych urządzeń Bluetooth lub haseł do sieci Wi-Fi, wystarczy, że klikniesz w przycisk „Backup” w danej sekcji. Kopie zapasowe są zapisywane w folderze „Pairs”, który znajduje się w pamięci wewnętrznej twojego urządzenia. Polecamy wykonanie kopii tego folderu np. na komputerze lub w dowolnej chmurze, aby w razie problemów z telefonem nie został on wykasowany.

Jeśli w przyszłości np. zdecydujesz się zainstalować inny ROM z Androidem lub przywrócisz ustawienia fabryczne telefonu i stracisz wszystkie dane, to wystarczy, że przekopiujesz z powrotem do telefonu folder „Pairs” z komputera lub chmury, a następnie uruchomisz aplikację PAIRS i klikniesz „Restore”. Zapamiętane połączenia i hasła zostaną przywrócone.

Komentarze