Jak przesyłać pliki, zdjęcia lub muzykę bezpośrednio między Androidami

Spotykasz się ze znajomymi i chcesz wysłać komuś pliki bezpośrednio ze swojego telefonu? Bluetooth działa dość wolno i nie zawsze prawidłowo, a sieć Wi-Fi lub Internet są niedostępne. Da się jednak to zrobić inaczej – można nawiązać bezpośrednie połączenie między telefonami przy użyciu technologii Wi-Fi, zupełnie tak, jakby telefony stworzył własną sieć.

Nie potrzebujemy zewnętrznych przekaźników, takich jak istniejąca sieć Wi-Fi czy dostęp do Internetu, aby wysłać pliki osobie, która siedzi obok nas. Połączenie Wi-Fi może być wykonanie nie tylko w ramach istniejącej sieci, ale także w trybie Wi-Fi Direct, czyli bezpośrednio między dwoma urządzeniami.

Dzięki temu możemy bez dostępu do istniejącej sieci lub Internetu połączyć ze sobą dwa urządzenia z Androidem i przesyłać pliki z jednego do drugiego. Możemy w ten sposób też współdzielić zdjęcia, a nawet muzykę. Jeżeli mamy smartfona z technologią NFC, to ona również może zostać wykorzystana w tym celu, ale nie jest wymagana.

Bezpośredni transfer plików między telefonami i tabletami z Androidem

We wszystkim pomoże nam aplikacja SuperBeam. Pozwala ona nawiązać połączenie między urządzeniami przy użyciu technologii Wi-Fi Direct (bezpośrednie połączenie bezprzewodowe). Większość smartfonów dostępnych na rynku powinna być obsługiwać taki tryb – na potrzeby testów wykonaliśmy w ten sposób transfer plików między Sony Xperią SP i Samsungiem Galaxy Young.

Pobierz SuperBeam

Pobieramy aplikację i instalujemy ją na obu urządzeniach. Tak naprawdę wystarczy instalacja na jednym urządzeniu, ale jeśli mamy możliwość wgrania jej na oba smartfony, to znacznie uprzyjemni i ułatwi to pracę.

Uruchamiamy SuperBeam na telefonie / tablecie, z którego chcemy przesłać pliki. Wyświetli się główny ekran aplikacji, w którym na samej górze znajdziemy funkcję wysyłania (Send), a na dole odbierania (Receive).

Z sekcji wysyłania wybieramy, jaki rodzaj plików chcemy przekazać. Po wybraniu zdjęć lub muzyki wyświetli się specjalna przeglądarka multimedialna, z kolei w przypadku wybrania opcji plików lub folderów uzyskamy dostęp do klasycznego menedżera plików, w którym możemy zaznaczyć na liście pliki do wysłania.

Po zaznaczeniu plików wybieramy ikonę wysyłania (strzałkę) w górnym prawym rogu. Teraz wyświetlą się dostępne opcje przesyłania. W zależności od tego, co obsługuje nasz smartfon, możemy wysyłać przez NFC lub Wi-Fi. Jeśli oba urządzenia posiadają obsługę NFC, to pojawi się komunikat, że możemy włączyć taką funkcję – wystarczy dotknąć „Open settings...” i uaktywnić NFC.

Jeżeli jednak chcemy wysłać tradycyjnie przez Wi-Fi (większa kompatybilność ze starszymi urządzeniami), to wybieramy „Not now”. Na ekranie naszego telefonu pokaże się kod QR, który należy zeskanować za pomocą aplikacji SuperBeam na drugim urządzeniu.

Teraz włączamy aplikację SuperBeam na drugim telefonie. Na ekranie głównym zwracamy uwagę na dolną sekcję „Receive” (Odbierz).

Jeżeli w pierwszym kroku ustawiliśmy wysyłanie plików przez NFC, to teraz dotykamy opcji „Tap NFC”. Jeżeli jednak wysyłamy standardowo przez Wi-Fi Direct i mamy kod QR na pierwszym urządzeniu, to wybieramy „Scan QR Code”.

Włączy się funkcja kamery i musimy teraz zeskanować kod QR z drugiego urządzenia. Po zeskanowaniu kodu połączenie zostanie automatycznie nawiązane pomiędzy urządzeniami, a pliki przesłane i wyświetlone w telefonie.

Komentarze