Jak przesuwać napisy w Media Player Classic

Napisy nie zgadzają się z dźwiękiem i obrazem? Zobacz, jak przesuwać napisy w Media Player Classic oraz co zrobić, gdy ta opcja nie działa na domyślnych ustawieniach odtwarzacza.

Przesuwanie napisów to niesamowicie przydatna funkcja dla miłośników oglądania filmów na komputerze. Nawet jeśli korzystasz z programu NapiProjekt do pobierania odpowiednio dopasowanych napisów, to i tak od czasu do czasu zdarzają się sytuacje, że pobrane napisy „rozjeżdżają się” z filmem.

Korzystając z programów typu VLC Media Player czy KM Player można łatwo przesuwać napisy za pomocą odpowiednich skrótów klawiszowych. Jeśli jednak zainstalowaliśmy pakiet kodeków typu K-Lite Codec Pack lub CCCP Codec Pack, to naszym domyślnym odtwarzaczem jest tzw. Media Player Classic Home Cinema. Zobaczmy zatem, jak przesuwać napisy w Media Player Classic.

Przesuwanie napisów w Media Player Classic

Media Player Classic do odtwarzania ścieżki dźwiękowej, audio oraz do wyświetlania napisów wykorzystuje odpowiednie kodeki i wtyczki z paczek typu K-Lite Codec Pack. Pierwszym krokiem jest jednorazowe skonfigurowanie Media Player Classic w taki sposób, aby do wyświetlania napisów wykorzystywał swój własny, wbudowany silnik – wtedy odtwarzacz przejmie pełną kontrolę nad napisami i będzie można je przesuwać do przodu lub do tyłu.

Aby to zrobić, otwórz dowolny film w Media Player Classic i kliknij prawym przyciskiem myszy na obrazie. Z rozwijanego menu wybierz „Ustawienia”. Pojawi się nowe okienko opcji programu.

Przejdź teraz do zakładki „Odtwarzanie > Strumień wyjściowy”. W tym miejscu możesz sterować tym, w jaki sposób renderowany jest obraz i dźwięk filmu, a także ścieżka napisów. Domyślne ustawienia prawdopodobnie sprawiają, że pole „Renderer napisów” jest niedostępne.

Aby można było wprowadzić zmiany w napisach, najpierw musisz zmienić wartość pola „Obraz DirectShow” z „Enhanced Video Renderer” na „Enhanced Video Renderer (Custom presenter)”. Wybór ten odblokuje resztę dostępnych pól i pozwoli je dostosować.

Teraz w polu „Renderer napisów” wybierz opcję „Wbudowany renderer napisów” i zapisz zmiany przyciskiem OK.

Media Player Classic ma kontrolę nad napisami i możesz je przesuwać w przód lub w tył za pomocą klawiszy F1 oraz F2.

Domyślny skok przesunięcia napisów to 500 ms. Oznacza to, że każdorazowe wciśnięcie klawisza F1 lub F2 przesunie lub cofnie napisy o 0,5 sekundy. Aktualny poziom przesunięcia napisów widzisz w dolnym lewym rogu programu Media Player Classic.

Jeśli chcesz zmienić skok podczas przesuwania napisów, to wystarczy, że wejdziesz do ustawień programu Media Player Classic i udasz się do zakładki „Napisy”. Znajdziesz tu pole „Skok opóźnienia”, które ustawione jest na 500 ms. Możesz wpisać tu dowolną wartość, np. 1000 ms (1 sekunda), 2500 ms (2,5 sekundy).  

Komentarze