Jak prowadzić wideokonferencje z wieloma osobami bez Skype i Google Plus?

Wideokonferencje stają się coraz popularniejsze i coraz częściej stajemy przed potrzebą stworzenia wirtualnego pokoju, w którym możemy zobaczyć twarze znajomych z całego świata i porozmawiać. Do tej pory najczęściej używaliśmy Skype'a albo Hangoutów Google. Skype i Hangouty to już przeszłość - jest lepsza alternatywa, która nie wymaga instalacji programu ani logowania.

Zarówno Skype jak i Google Plus ze swoimi Hangoutami mają swoje problemy. Jakość filmów często się obniża, pojawiają się problemy, przerwy czy inne zakłócenia. Co więcej, korzystanie z tych usług wymaga rejestracji lub instalacji programów bądź ciężkich wtyczek. Na szczęście powstała alternatywa w postaci serwisu Appear.in, który oferuje wideokonferencje za darmo, bez rejestracji, w oknie przeglądarki, bez potrzeby ściągania wtyczek czy programów. Całość oparta jest na technologii HTML5 i protokole WebRTC, a połączenie szyfrowane jest przez SSL, dzięki czemu nie musimy się martwić o prywatność.

Obsługa Appear.in

Rozpoczęcie konwersacji jest skrajnie proste i ciężko wyobrazić sobie lepszą i łatwiejszą metodę. Po wejściu na stronę przywita nas ekran, w którym musimy utworzyć własny pokój do wideorozmów - nadajemy mu jakąś nazwę i klikamy "Create".

Pokój zostanie utworzony, a przeglądarka wyświetli prośbę o udzielenie zezwolenia na korzystanie z kamery oraz mikrofonu. Po potwierdzeniu zostaniemy przeniesieni do pokoju i wyświetli się nasza twarz. Na górze znajdziemy link z nazwą pokoju - aby inne osoby do niego dołączyły wystarczy podać im ten link.

Po wejściu pojawią się obok naszej twarzy. I to wszystko! Nie trzeba niczego instalować ani nigdzie się rejestrować. Wystarczy podać link i rozmawiać ze znajomymi. W jednym pokoju może maksymalnie przebywać 8 osób włącznie z nami.

Dodatkowe funkcje serwisu

Poza funkcją prowadzenia rozmów znajdziemy tu także okienko czatu w dolnej części ekranu. Możemy dzięki temu podsyłać znajomym np. linki do ciekawych stron podczas rozmów.

W górnym prawym rogu znajdziemy przyciski funkcyjne, które pozwalają zablokować pokój (wtedy nikt więcej nie wejdzie poza tymi osobami, które dołączyły do tej pory), nałożyć hasło (opcja "Claim this room") lub skorzystać z ustawień, gdzie możemy np. zmienić tapetę pokoju.

Możemy także najechać kursorem na swoją twarz, co spowoduje wyświetlenie dodatkowych opcji. Pozwalają one wyłączyć obraz z kamery, wyciszyć mikrofon lub wyświetlić to, co znajduje się na naszym ekranie (opcja współdzielenia ekranu - Share screen).

Podsumowanie

Jakość obrazu jest znakomita, wszystko działa płynnie, nie zauważyłem żadnych przycięć czy innych problemów. Strona jest niesamowicie prosta, nie wymaga rejestracji i mówiąc szczerze mam nadzieję, że wyprze ciężkiego, powolnego Skype'a w kwestii rozmów. Nie ma powodu, żeby tak się nie stało - jest lepsza, szybsza, lżejsza, zbudowana na nowszej technologii i nie wymaga od użytkownika wykonywania żadnych kroków przed rozpoczęciem rozmowy. Czego chcieć więcej?

Komentarze